page-header

بهینه سازی سایت

87 / 100 امتیاز سئو

بهینه سازی سایت یا همان Search Engine Optimization که به اختصار SEO و در زبان فارسی، سئو خوانده می شود، یکی از موثرترین کانال های جذب ورودی برای صاحبان کسب و کارهای آنلاین به شمار می رود. در واقع، سئو یک راهکار تجاری در دنیای دیجیتال و به زعم بسیاری از متخصصان این حوزه، موثرترین راهکار تجاری در دنیای دیجیتال محسوب می شود. البته، این نظریه می تواند برای کسب و کارهای مختلف، معانی متفاوتی داشته باشد. اما به راستی سئو چیست؟

تعریف سئو یا بهینه سازی سایت

بهینه سازی سایت یا همان سئو، به مجموعه راهکارهایی گفته می شود که به موجب آنها، یک وبسایت به ازای یک یا چند کلیدواژه، در رتبه های بالای موتور جستجو نمایان می گردد. این اتفاق موجب آن می شود که آن وبسایت در معرض دید کاربرانی که آن کلیدواژه ها را جستجو می کنند تا به اطلاعات، محصولات و یا خدمات مورد نظر خود دسترسی پیدا کنند، قرار گیرد. لذا، احتمال اینکه یکی یا چندین کاربر از این نوع، آن وبسایت را انتخاب نموده و برای کسب اطلاعات بیشتر وارد آن وبسایت گردد، افزایش می یابد. همه این اتفاقات موجب آن می شود که آن وبسایت، مشتریان هدف و بالقوه بیشتری را نسبت به وبسایت هایی که این شانس را ندارند، جذب نماید. از اینرو، به راهکار بهینه سازی سایت به چشم یک کانال جذب و ورودی نگریسته می شود. مطمئنا، پس از ورود کاربران هدف به وبسایت شما، اتفاقات دیگری باید بیفتد تا آن کاربر، به یک کاربر هدفمند یا اصطلاحا سرنخ (Lead) و یا مشتری (Customer) تبدیل گردد که در این مطلب به آنها نمی پردازیم.

اجزای سئو و بهینه سازی سایت

با توجه به آنکه هدف تمامی موتورهای جستجو، این است که بهترین نتایج ممکن را به ازای عبارات جستجو شده (Search Queries)، به کاربران خود نشان دهد، لذا همه تلاش یک موتور جستجو این است که بتواند رتبه بندی مناسبی را از وبسایت های کاندیدای آن عبارت جستجو انجام دهد. این موضوع، اساس آلگوریتم رتبه بندی یک موتور جستجو به شمار می رود و پر واضح است که موضوعی کاملا محرمانه و سری بوده و کسی به متریک های مورد نظر یک موتور جستجو دسترسی ندارد. به این منطور، موتورهای جستجو در خلال زمان و بر اساس تغییرات رفتارهای مشتریان و کاربران خود، این متریک ها را تحلیل کرده و وزن هر یک از آنها را بر حسب اهمیتی که در دوره های خاص بدست می آورند، تغییر داده تا بتوانند بهترین نتایج ممکن را به کاربران خود نشان دهند. از این رو، کارشناسان سئو، اجرای سئو را متشکل از دو قسمت کلی می دانند: متریک های داخل وبسایت که اصطلاحا On-Page SEO نامیده می شوند و متریک های خارج وبسایت که اصطلاحا Off-Page SEO عنوان می شوند.
متریک های داخلی سایت، به مجموعه متریک هایی گفته می شود که باید یک وبسایت آنها را بر اساس نظرات موتور جستجو در نظر بگیرد تا آن موتور جستجو، وبسایت مورد نظر را واجد شرایط لازم برای نمایش در رتبه های بالای خود بداند. بطور مثال، متریک هایی نظیر سرعت وبسایت، استفاده از محتوای با کیفیت، غیر تکراری و غیر کپی، امنیت وبسایت، ناوبری آسان و … از جمله این موارد به شمار می روند. همانطور که از نام آن بر می آید، تمامی این متریک ها به ساختار داخلی سایت مربوط بوده و با در نظر گرفتن توصیه های موتور جستجو، می توان همه آنها را به درستی بهینه نمود.
متریک های خارجی وبسایت، کمی پیچیده تر بوده و به مجموعه متریک هایی گفته می شود که موتور جستجو برای تعیین اعتبار و اهمیت یک وبسایت مورد توجه قرار می دهد. از این جمله می توان به تعداد لینک هایی که سایر وبسایت ها به وبسایت هدف داده اند، توصیه هایی که در شبکه های اجتماعی در مورد آن وبسایت شده است، متریک های مربوط به برندینگ و … در این زمره قرار می گیرند. واضح است که تعیین اهمیت هر یک از متریک های خارجی عملی بسیار دشوار بوده و یک موتور جستجو باید تمامی انها را با دقت بسیار بالایی مورد تحلیل و آنالیز قرار دهد.
ترکیب صحیح این دو قسمت، موجب آن  می گردد که یک وبسایت از نظر یک موتور جستجو پر اهمیت جلوه کرده و واجد شرایط نمایش در رتبه های بالای صفحه اول آن موتور جستجو باشد. اما اگر بخواهیم خیلی ساده تر به این موضوع نگاه کنیم باید بگوییم که آنچه که در پروسه بهینه سازی سایت مهم است این است که آیا وبسایت شما پاسخگوی نیاز کاربر خواهد بود یا خیر؟ در واقع، تمامی اتقاقات مربوط به رتبه بندی نتایج یک موتور جستجو فقط به پاسخ همین یک سوال بر می گردد. اگر شما نیاز مشتری را به درستی پاسخ ندهید، جای شما آنجا نیست.

تعریف بهینه سازی سایت

انواع سئو یا بهینه سازی سایت

از نظر موتورهای جستجو، روش های زیادی برای بهینه سازی سایت وجود دارد که در دو دسته کلی با عناوین روش های مجاز سئو (White  Hat SEO) و روش های غیرمجاز سئو (Black Hat SEo) قرار می گیرند. روش های مجاز یا سئوی کلاه سفید به دسته روش هایی گفته می شود که بر اساس توصیه موتورهای جستجو و ارائه صداقت و شفافیت بنا گذاشته شده اند. در مقابل، روش های غیر مجاز یا سئوی کلاه سیاه، به روش هایی گفته می شود که از پنهان کاری، تقلب و فریب موتور جستجو و کاربر استفاده می کنند. بدیهی است که موتور جستجو علاقه ای به فریب خوردن ندارد زیرا اینکار موجب نمایش نتایح نامرتبط به کاربران و در نتیجه، بی اعتمادی کاربران به موتور جستجو می گردند. لذا، موتورهای جستجو به سختی با این روش ها برخورد کرده و صاحبان وبسایت هایی که این روش ها را بکار می گیرند، جریمه می نمایند. در مقابل این دو دسته، دسته سومی هم وجود دارد که به روش های مشکوک سئو (Gray Hat SEO) موسوم هستند و در واقع، سئوی کلاه خاکستری می گوید که روش من نه مجاز است و نه غیر مجاز. این بدان معنی است که موتور جستجو در حال بررسی و تجزیه و تحلیل این روش است که آیا مغایر با استانداردهای آلگوریتم رتبه بندی آن است یا خیر. امروزه، به دلیل ازدیاد وبسایت های تجاری و رقابت بسیار سنگین وبسایت ها در هر حوزه از کسب و کار، آلگوریتم های موتورهای جستجو دائما در حال تغییر و بروزرسانی می باشند. لذا، صاحبان وبسایت ها هم باید به مثابه آنها، روش های بکار گرفته شده در بهینه سازی وبسایت خود را دائما تغییر دهند تا از گردونه رقابت خارج نشوند.

پروسه اجرایی سئو یا بهینه سازی سایت

حال که با کلیات مفاهیم سدئ آشنا شدید، ممکن است بخواهید بدانید ما چه روشی را برای اینکار در پیش گرفته ایم؟
اگر بخواهیم به زبانی ساده روش اجرایی خود را برای شما بازگو کنیم، شامل موارد ذیل  می باشد:

01. آنالیز کامل وبسایت
در این مرحله، وبسایت شما مورد بررسی و تحلیل قرار می گیرد. نوع کسب و کار، خدمات یا محصولاتی که در وبسایت خود ارائه می دهید، المان های مورد نظر در تحلیل سئوی داخلی سایت، سئوی خارجی سایت و کارهایی که قبلا روی آن شده است، با دقت بررسی می گردد.

02. تحقیق و آنالیز کلیدواژه
در مرحله بعدی، کلمات کلیدی حوزه کسب و کار شما مورد بررسی و آنالیز قرار  می گیرد. اگر کلیدواژه ای را مورد هدف قرار نداده اید، ما آن را برای شما هدف گذاری می کنیم. اگر کلیدواژه های هدف خود را مشخص کرده اید، ما آن را بر اساس وضعیت فعلی وبسایت شما به ازای آمن کلید واژه ها مورد بررسی قرار می دهیم.

03. تحلیل رقبا
در این مرحله، که عملا جزوی از تحلیل کلیدواژه های هدف شما محسوب می شود، وضعیت رقبای شما به ازای کلیدواژه های هدف شما مورد بررسی قرار می گیرد. در این آنالیز، عملا سختی و دشواری کلیدواژه های هدف تعیین گردیده و ساختار اولیه اجرای خدمات سئو برای وبسایت شما شکل  می گیرد.

04. بهینه سازی داخلی سایت
پس از تحلیل کلیدوژه ها، آنالیز رقبا و تعیین نهایی کلیدواژه های هدف کسب و کار شما، نوبت به اجرای فعالیت های سئو می رسد. در این مرحله، المان های غیر محتوایی از قبیل سرعت وبسایت، وضعیت کدنویسی وبسایت، تگ ها و المان های مهم در سئو، وضعیت بهینگی تصاویر وبسایت، وضعیت کلی ابزارهای دسترسی موتور جستجو به وبسایت شما و … مورد بررسی قرار گرفته و اصلاحات حیاتی صورت خواهد گرفت. پس از آن، وضعیت صفحات هدف هر یک از کلیدواژه ها مورد بررسی قرار  می گیرد. چنانچه صفحه ای از صفحات هدف کلیدواژه ها دارای محتوای غیر استاندارد و غیر مرتبط باشد، آن را بهینه سازی می کنیم و اگر نیاز به ایجاد محتوای جدید داشته باشد، آن را ایجاد می کنیم. سپس، بر اساس متریک های پایه ای سئوی داخلی سایت، همه آن صفحات هدف را بهینه سازی کرده و نتایج را به موتور جستجو معرفی می کنیم تا آخرین بروزرسانی های ایجاد شده، توسط موتور جستجو شناسایی و فهرست شوند.

05. تنظیم بروزرسانی محتوا
این مرحله یکی از مهمترین مراحل اجرایی سئو محسوب می شود. در این مرحله، تقویم بروزرسانی محتوا، خواه محتوای داخلی صفحات ایستا، خواه محتوای محصولات، و خواه محتوای پست های بلاگ، با دقت بررسی شده و بر اساس این آنالیز و همینطور فعالیت رقبا در این حوزه، یک تقویم برای بروزرسانی متناوب و دوره ای محتواها تعریف می گردد. سپس، منابع محتوایی مورد نظر برای تامین این محتواها تدوین گردیده و بر طبق آن، طی بازه های زمانی تعریف شده، محتواها ایحاد یا بروزرسانی می گردند. توجه داشته باشید که لزوما محتواها نیابد همواره ایجاد گردند. در برخی مواقع، بهتر است محتواهای قبلی بروزرسانی شده و مجددا در اختیار مشتریان قرار گیرد. همینطور، محتواهایی که در صفحات محصولات قرار می گیرد با محتواهای پست های بلاگ متفاوت است و باید بر اساس نوع محتواهیی که مخاطبان آن کسب و کار به آن نیاز دارند، تهیه و بروزرسانی محتوا صورت گیرد.

06. سئوی خارجی وبسایت
مرحله حساس بعدی، فعالیت های صورت گرفته در حوزه خارج وبسایت است که به موجب آن، سعی در ارتقای برندینگ کسب و کار، افزایش اعتبار صفحات مهم وبسایت و ایجاد حس اعتماد در میان کاربران هدف خواهد بود. این مرحله، معمولا به بدست آوردن لینک از سایر وبسایت های مرتبط، افزایش سطح برندینگ در ارائه خدمات خاص از طریق تبلیغات رسانه ای، و ایجاد تعامل و حس اعتماد از طریق رفتارهای استاندارد در شبکه های اجتماعی دنبال می گردد. هر یک از مراحل بالا، دارای روش ها و اصول متفاوتی است که بنا به نوع کسب و کار تغییر خواهد کرد. اما هدف همه آنها، ارتقای حس اعتماد و اعتبار وبسایت در حوزه کسب و کار خودش است. چرا که موتورهای جستجو به اعتباری که از سوی کاربان به یک وبسایت داده می شود بسیار اهمیت داده و آن را یکی از معیارهای مهم رتبه بندی خود در نظر می گیرند.

07. تحلیل و نگهداری
در مرحله آخر، باید مجموعه فعالیت های صورت گرفته در بالا را که منجر به ارتقای کلمات کلیدی هدف به جایگاه مورد نظر گردیده است، به طریقی حفظ نمود. تحلیل هایی که در مدت اجرای این روش ها، انجام شده است می تواند خط مشی کلی برای حفظ نتایح و ادامه مسیر را به شما بدهد. لذا، بر اساس این تحلیل ها، برنامه نگهداری مشخصی تدوین می گردد که بنا بر آن، می توانید نتایج حاصله را تا مدت ها پس از تحقق اهداف خود، حفظ نمائید. همینطور، واضح است که همواره باید به نغییرات آلگوریتم های موتورهای جستجو توجه داشته باشید تا در صورت لزوم، تغییرات مقتضی را در اسرع وقت به انجام برسانید. اگر خودتان، متخصص نیستید یا فرصت انجام این کار را ندارید، استفاده از یک مشاور بهینه سازی سایت می تواند بسیار مفید باشد. برنانو، خدمات مشاوره سئو و بهینه سازی سایت را نیز برای انواع کسب و کارهای مختلف، انجام  می دهد.

قیمت سئو

این یک پرسش اساسی است و برای صاحب هر کسب و کاری از اهمیت بالایی برخوردار است. حقیقت آنست که سئو یک نسخه مشخص نیست که بتوان بر اساس آن قیمت معینی را اعلام نمود. یک مثال واضح از این موضوع را می توان به این صورت مطرح نمود: اگر شما خواستار بهینه سازی وبسایت خود برای یک کلمه با رقابت کم باشید، قیمت نهایی برای اجرای سئوی این کلیدواژه قطعا با قیمت نهایی برای سئوی کلیدواژه ای که دارای رقابت بالاست، متفاوت خواهد بود. در واقع، هر چقدر که دشواری کلمه کلیدی هدف بالاتر باشد، هزینه و زمان بیشتری متحمل خواهید شد. دشواری یک کلیدواژه بر اساس وضعیت رقبا مشخص خواهد شد. پس در واقع، در یک کلیدواژه سخت، شما با رقبای سختی نیز مواجه هستید. در این میان، عوامل زیادی دخیل هستند از جمله فعالیت های قبلی، وضعیت بهینگی داخلی سایت و …
بهترین کار این است که اگر به تازگی قصد انجام سئوی سایت خود را دارید، از کلمات طولانی تر یا اصطلاحا Long-Tail Keywords استفاده کنید. این کلمات علاوه بر دارا بودن رقابت اندک، هزینه کمتری برای شما در بر خواهند داشت و در زمان کوتاه تری هم به نتیجه خواهند رسید. اما چنانچه وبسایت شما دارای اعتبار قبلی است، می توانید برای بهینه سازی یک کلیدواژه سخت یا اصطلاحا Head Keywords قدم بردارید. در هر صورت، باید بدانید که سئو در واقع یک مسابقه است. هیج تضمینی برای کسب رتبه در یک جایگاه مشخص برای یک موتور جستجو وجود ندارد. این موتورهای جستجو هستند که وبسایت شما را رتبه بندی می کنند و آنها هیچ تضمینی به کسی نمی دهند. حتی اگر علی رغم تلاش های تان به نتیجه نرسیدید، آنها به شما توضیحی از این بابت نخواهند داد. باید بدانید که سئو یک پروسه درازمدت و همیشگی اس. نمی توانید انتظار داشته باشید که تنها با چند ماه تلاش و صرف هزینه، سالها در میدان رقابت حضور داشته باشید. این یک پروسه همیشگی و مداوم است که باید با تغییرات روز، با آن پیش بروید. اما سوال اینجاست که اگر با صرف هزینه و زمان اولیه و پس از آن فقط صرف هزینه اندک نگهداری، به طور مداوم از امتیاز حضور مشتریان بالقوه و هدف در وبسایت خود بهره مند شوید، این پروسه را می پذیرید؟ پاسخ بسیاری از کسب و کارها مثبت است. شما هم باید این مسیر را انتخاب کنید. بسیاری از درخواست های کاربران، امروزه از طریق کانال های مجازی و دیجتال صورت می گیرد و موتورهای جستجو در این میان سهم عمده ای را به خود اختصاص داده اند. لذا، اگر می خواهید در بحبوحه انتقال عصر سنتی به عصر دیجتیال، از گردونه رقابت ها حذف نگردید، سئو را باید جدی تلقی نمائید.

برای ثبت سفارش سئو و بهینه سازی سایت، می توانید از طریق فرم ثبت سفارش بهینه سازی سایت اقدام نمائید. کارشناسان ما پس از بررسی فرم ثبت شده شما، درخواست شما را مورد بررسی و  آنالیز قرار  می دهند و نتیجه بررسی را حداکثر طی 48 ساعت کاری، به شما اطلاع خواهند داد. همینطور، بدون هیچگونه محدودیتی می توانید سوالات و پرسش های خود را در ارتباط با مشکلات سئوی سایت خود با ما در میان بگذارید. تمامی خدمات مربوط به مشاوره سئو قبل از سفارش و آنالیز درخواست های شما، کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای را برای شما دربر نخواهد داشت.

مشاوره سئو و بهینه سازی سایت

پرسش و پاسخ های متداول

 • SEM چیست؟

  Search Engine Marketing یا همان SEM، اصطلاحا به بازاریابی موتورهای جستجو اطلاق می شود و به مجموعه قعالیت های بازاریابی گفته می شود که از طریق یک موتور جستجو صورت می گیرد. این اصطلاح، شامل دو دسته اصلی است: اصول جذب مشتری از طریق نتایج ارگانیک و طبیعی که اصطلاحا SEO نامیده می شود و روش های مبتنی بر هزینه و تبلیغات در موتور جستجو که اصطلاحا PPC نامیده می شود. به گمان بسیاری از کارشناسان، موفقیت یک کسب و کار در گرو پرداختن به هر دوی این روش ها بوده و این دو در کنار هم، حضور یک کسب و کار را در رقابت های آنلاین پر رنگ می کند.

 • آیا سئو مرده است؟

  با توجه به حضور بیشتر کاربران در فضای آنلاین، راهکارهای سئو نه تنها منقضی نشده است بلکه با توجه به نیازهای کاربران، ارتقا یافته تر شده است. در واقع، تکنولوژی های مورد استفاده موتورهای جستجو آنها را کجاب کرده است که باید بر اساس نیازهای روزمره کاربران خود را ارتقا دهند. از این رو، طبق آمار مشخص گردیده است که 50% جستجوهای صورت گرفته از نوع صدا (Voice Search) هستند. همینطور، میزان استقاده از داده های ساختار یافته (Structured Data) به شدت افزایش یافته است. لذا، پاسخ این پرسش منفی است و سئو در جهات و زاویه های جدیدی در حال رشد است.

  این آمار از سایت WordStream استخراج شده است.

 • آیا باید سئوی سایت خود را به یک متخصص بسپارم؟

  پاسخ منفی است. شما نیازی به برونسپاری سئوی سایت خود به دیگران ندارید. همانظور که نیازی به استفاده از یک تعمیرکار یخچال یا تلویزیون در هنگام خرابی این دستگاه ها در منزل خود ندارید. به شرطی که خودتان بتوانید به بهترین نحو ممکن از پس انجام آنها بر بیایید و همینطور، وقت کافی برای یادگیری مفاهیم و اجرای آنها در اختیار داشته باشید. اگر می خواهید به هر قیمتی پول خود را صرفه جویی کنید، می توانید از راهنماهای متعددی که هم موتورهای جستجو و هم کارشناسان سئو در همه چای وب منتشر کرده اند، استفاده کنید. اما حقیقت آنست که سئو یک امر تجربی است. کسی که سالها وقت خود را صرف این کار کرده است، ساعت ها وقت خود را صرف مطالعه و تست و تجربه راهکارهای مختلف در این مقوله می کند، بدون شک نسبت به شما که تازه کار هستید و دارای تجربه و دانش اندکی هم هستید، اصلح تر است. لذا، اگر به دنبال نتایج سریعتر، خطاهای کمتر، و حضور قدرتمند تر در عرصه رقابت آنلاین هستید، استفاده از یک متخصص یا کارشناس سئو می تواند بسیار در زمان و هزینه شما صرفه جویی کند. اگرچه شما خود نیز می توانید با صرف زمان و کسب تجربه، در این زمینه به مهارت دست پیدا کنید.

بازگشت به بالا
با ما گفتگو کنید