page-header

طراحی سایت

اهمیت طراحی سایت

طراحی سایت همانطور که از نامش پیداست، به مقوله راه اندازی اصلی ترین و پایه ای ترین نیاز کسب و کارهای امروزی برای ورود به بازار تجارت های آنلاین اشاره دارد. بدون داشتن وبسایت، راهکارهای تجاری محدودی در پیش روی شماست. مردم بیش از پیش، به فضای مجازی اعتماد داشته و مایلند تا جایی که ممکن است بدون اینکه از منزل خود خارج شوند، نیازهای خود را برآورده کنند. لذا، حضور هر کسب و کاری در این فضای پرترافیک، اولین قدم برای دیده شدن و معرفی و در نهایت فروش خدمات و محصولاتش می باشد. اگر شما هم دارای یک کسب و کار هستید، بدون شک به یک وبسایت نیاز دارید؛ خواه خود اقدام به طراحی سایت کنید و خواه این کار را به یک شرکت طراحی سایت بسپارید.

با اینکه بسیاری از صاحبان کسب و کار، حتی با اینکه می دانند قدم اول برای ورود به این بازار پر هیاهو، داشتن یک وبسایت حرفه ای و همه منظوره است، اما از نظر فنی معنا و مفهوم این کلمات را نمی دانند و در بازار بسیار رقابتی کسب و کارهای آنلاین، راه اندازی یک وبسایت می تواند دارای پیچیدگی های فراوانی باشد که بعضا برخی از صاحبان کسب و کار را از راه اندازی یا بروزرسانی وبسایت به طور کامل منصرف می کند.

– یک وبسایت حرفه ای، باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟
– از چه تکنولوژی برنامه نویسی باید بهره مند باشد؟
– چه امکاناتی را باید در خود داشته باشد؟
– کدام شرکت طراحی سایت بهترین است؟
– چگونه باید از آن مراقبت و نگهداری کرد؟
– نحوه بروزرسانی وبسایت، در خلال زمان چگونه است؟
– آیا نیاز به یک متخصص دائمی برای رسیدگی به امور وبسایت است؟
– و نکته مهم اینکه هزینه دقیق طراحی یک وبسایت چقدر است؟
– هزینه پشتیبانی آن چه میزان است؟
– آیا هزینه های دیگری هم در این خصوص وجود دارد؟

اینها سوالات متداول و همیشگی صاحبان کسب و کار برای راه اندازی یک وبسایت است و البته متاسفانه، برای هر سوال، پاسخ ها فراوان بوده و انتخاب و تصمیم گیری بسیار دشوار است.

در اینجا، قصد داریم تا با سادگی هرچه تمامتر نکات فنی درباره راه اندازی یک وبسایت، ویژگی های یک وبسایت و مراحل راه اندازی یا بروزرسانی یک وبسایت را برای شما نقل کنیم. در پایان، به برخی از پرسش های متداول، پاسخی بر اساس تجربه سالها کار در گذشته و بدور از پیچیدگی ها خواهیم داد و همینطور، آماده هستیم تا هر پرسش دیگری به ذهنتان خطور کرد، آن را با ما در میان بگذارید تا در حد سواد، توان علمی و تجربه خود، پاسخگوی آن باشیم.

قبل از هر چیز، این نکته بسیار مهم را ذکر می کنیم که طراحی سایت یک ابزار تجاری است و نه یک راهکار تجاری. یعنی، وسیله ایست که به کمک آن می توانید کسب و کار خود را در دنیای آنلاین راه اندازی کنید. لذا، این تصور که صرفا با داشتن یک وبسایت حضور شما در دنیای آنلاین، پر رنگ است تصوری کاملا غلط، غیر فنی و اشتباه است. نتیجه گیری جالب این نکته آن است که برای راه اندازی یک وبسایت نیاز به پرداخت هزینه های بسیار گزاف ندارید. در واقع، باید بودجه مورد نظر خود را در دنیای آنلاین، بر روی راهکارهای تجاری متمرکز کنید و نه ابزاهای تجاری. این مورد را با مثالی روشن می کنیم: فرض میکنیم یک شرکت معتبر در یک حوزه خاص، علاقمند به فروش تلفنی محصولات خود است. این شرکت در راستای این هدف خود، تصمیم می گیرد از یک مدیر فروش زبده برای این کار استفاده نماید. مدیر فروش مربوطه پس از استخدام بیان می کند که برای ارائه بهترین پاسخ، به ابزاری نیازمند است از جمله: تلفن سانترال، سیستم کامپیوتری، چندین کتاب مرجع در مورد مشاغل، چند کارمند فروش، بروشور محصولات شرکت و …
نکته کلیدی در این مورد این است که با فراهم کردن ابزارهای اولیه، مثل تلفن سانترال، سیستم کامپیوتری، کتاب های مرجع مشاغل، و … به هیچ عنوان موفقیت شرکت مذکور، در فروش محصولاتش تضمین نمی شود. در واقع، تمامی این موارد جزو ابزارهای تجاری محسوب می شوند، که برای رسیدن به موفقیت نهایی مورد نیاز هستند. اما راهکارهای تجاری در این مثال چه هستند؟ استراتژی خاصی که مدیر فروش برای ارتباط با مشتریان بالقوه در نظر می گیرد تعیین کننده راهکارهای تجاری موفقیت در این مقوله هستند. هر آنچه که وی بدان نیاز داشته و برایش فراهم گردیده است، در راستای تعریف و پیاده سازی این استراتژی فراهم گردیده است.
در بازار آنلاین هم داستان همین است. یک وبسایت تنها یک ابزار تجاری است و نه بیشتر. نکته کلیدی این است که آیا این ابزار، در راستای استراتژی رسیدن به موفقیت آنلاین آن کسب و کار فراهم شده است یا خیر؟ لذا، وبسایت شما باید مناسب پیاده سازی استراتژی ها و راهکارهای تجاری آنلاین باشد. بعدا در مورد راهکارهای تجاری آنلاین هم صحبت می کنیم.
متاسفانه، این باور که با هزینه بیشتر برای یک وبسایت زیباتر و سریعتر و … می توانیم در بازار آنلاین بیشتر بفروشیم، یک دیدگاه کاملا اشتباه و غیر فنی است که بسیاری از صاحبان کسب و کار و از آن وحشتناک تر بسیاری از مدیران IT (کسانی که تخصصی در بازاریابی آنلاین نداشته و مدیریت شبکه و سیستم های کامپیوتری یک سازمان را بر عهده گرفته و متاسفانه به عنوان مشاور کسب و کار آنلاین هم در آن شرکت منصوب شده و صاحب نظر هستند) به آن عقیده دارند. در اینجا، می خواهیم این باور اشتباه را از نظر فنی هم مورد بررسی قرار دهیم و به این منظور، به ابزار Google Trends مراجعه می کنیم:

بررسی تمایلات جستجوی کاربران جهان در حوزه های طراحی سایت و سئو

نمودار فوق، میزان تمایلات جستجو را در سراسر جهان برای دو حوزه کلیدی “Web Design” و “SEO” و طی 16 سال اخیر (از سال 2004 تا کنون) نشان می دهد. باید بگوئیمSearch Engine Optimization یا همان SEO، به معنای “بهینه سازی وبسایت برای موتورهای جستجو” است که عموما به تکنیک هایی گفته می شود که باعث می شود وبسایت شما در برخی از کلمات کلیدی کسب و کار شما بالای سایر نتایج موتور جستجو قرار گرفته و در نتیجه نسبت به سایر رقبا بهتر دیده شده و مورد توجه بیشتری قرار گیرد. همانطور که از نمودار مشخص است، در ابتدا تمایلات جستجوی کاربران برای کلماتی در حوزه “Web Design” یا همان طراحی سایت بسیار بیشتر بوده است و دلیل آن هم واضح است چرا که تا آن زمان، راهکارهای تجاری آنلاین بسیار نادر و ضعیف بوده اند. موتور جستجوی گوگل، یک راهکار تازه کار بوده، خبری از فیسبوک و اینستاگرام نبوده و بازاریابی درونگرا یا Inbound Marketing هم هنوز به صورت کاربردی پیاده سازی نشده بود. اما طی سالهای 2008 و 2009، اتفاق جالبی میفتد و میزان تمایلات جستجوی کاربران، برای دو حوزه مورد نظر بالعکس می شود و تا به امروز هم تغییری در میزان این تمایلات رخ نداده است. لذا، می توان نتیجه گرفت که سالهاست که با ظهور راهکارهای تجاری موثر در حوزه کسب و کارهای آنلاین، توجه کاربران بیشتر روی این مقوله صرف شده است. حال، همین مورد را با توجه کاربران در داخل کشور بررسی می کنیم:

بررسی تمایلات جستجوی کاربران داخلی برای طراحی سایت و سئو

متاسفانه، نتیجه کمی دلسرد کننده است. با گذشت 16 سال از بررسی تمایلات جستجوی کاربران در دنیا، مشخصا کاربران ایرانی هنوز درگیر مقوله طراحی سایت هستند و نه راهکارهای تجاری آنلاین. نتایج مختلفی را می توان از این موضوع، بررسی و تفسیر کرد اما بدون پرداختن به این موضوعات، اذعان می کنیم که بر خلاف تصور بسیاری از کارشناسان داخلی، که راهکارهای تجاری از قبیل سئو یا موارد دیگر را در پایان راه خود می شمارند، باید بگوییم هنوز در کشور ما راهکارهای تجاری حتی شروع هم نشده اند!!!
لذا، اگر همچنان تصور می کنید که طراحی سایت از راهکارهای تجاری آنلاین مهمتر است، به این معناست که شما هنوز آمادگی حضور در بازار پررقابت کسب و کارهای آنلاین را ندارید.

پروسه طراحی سایت

حال که به اهمیت داشتن طراحی سایت پی بردید، به طور ساده مراحل طراحی و پیاده سازی یک وبسایت مناسب را در اینجا بیان می کنیم. روش های زیادی برای بیان مراحل پیاده سازی یک وبسایت تجاری و یا حتی شخصی، چه از سوی یک شرکت طراحی سایت و چه افرادی که اینکار را انجام می دهند، وجود دارد. اما با توجه به اینکه در بالا بیان کردیم که تمرکز همیشه باید بر روی راهکارهای تجاری باشد و نه ابزار تجاری، لذا این مراحل را مهمترین مراحل در طراحی و پیاده سازی یک وبسایت مناسب برای حضور در بازار کسب و کارهای آنلاین معرفی می کنیم:

01. شناخت هدف کسب و کار

این مورد، نخستین مرحله طراحی سایت است. چه با آن موافق باشید و چه نباشید، باید قبول کنیم که هر کسب و کار، طراحی مخصوص به خود را می طلبد. نمیتوان برای یک وبسایت خبری، از یک فروشگاه اینترنتی استفاده کرد و برای یک سایت رزومه شخصی، یک پرتال سازمانی را ارئه داد. متاسفانه، برخی از طراحان وبسایت، یک سیستم مدیریت محتوای اختصاصی را طراحی کرده و آن را برای تمامی مشتریان خود بکار میگیرند و یا اینکه با یک قالب وردپرس بسیار راحت تر هستند و تصور می کنند که همه مشتریانشان باید از همان یک قالب استفاده نماید. لذا، بر اساس نیاز یک شخص، یک شرکت، یک فروشگاه محلی و یا یک سازمان، ممکن است طراحی وبسایت مربوطه نیز دارای المان های متفاوتی باشد که باید به آن کاملا توجه نمود. بدین منظور ممکن است سوالاتی را از مشتری بپرسیم و یا اینکه حتی حضورا به محل فعالیت مشتری مراجعه کنیم تا با نوع فعالیت آن کسب و کار بیشتر آشنا شویم.

02. ارائه پروپوزال به مشتری

پس از تعریف اهداف کسب و کار مشتری از داشتن یک وبسایت، باید بر اساس نیازهای آن کسب و کار، یک پروپوزال شامل المان های پیشنهادی برای طراحی سایت، روال و زمانبندی اجرا و هزینه پیاده سازی در مراحل مختلف ارائه داد. این پروپوزال ممکن است بر اساس کاهش یا افزایش درخواست های مشتری، چندین بار تغییر نماید اما شالوده اصلی آن که بر اساس تحقیق کسب و کار مشتری بوده است، تغییر نخواهد کرد.

03. طراحی ساختار وبسایت

پس از تایید مشتری نسبت به پروپوزال نهایی، کار طراحی سایت عملا آغاز می شود که در این مرحله، باید نسبت به تعریف ساختار وبسایت و المان های مورد نظر، اقدام نمود. این مرحله زمان زیادی را نمی طلبد و به سرعت به اتمام می رسد، چرا که در مراحل قبلی، تعریف صحیحی از نیازهای کسب و کار مشتری صورت گرفته است.

04. تهیه محتوا

پس از تعریف ساختار وبسایت، باید محتوای مورد نظر برای هر بخش از ساختار وبسایت، تهیه گردد. عموما تولید محتوا بر عهده مشتری است؛ اعم از اطلاعات تماس با ما، محتوای معرفی شرکت و تیم سازمانی، کاتالوگ محصولات، متن معرفی خدمات، گالری تصاویر و ویدئوهای کسب و کار و …
اما یک شرکت طراحی سایت هم می تواند با توافق با مشتری، حال با دریافت هزینه یا به صورت دیگری، نسبت به تهیه و تولید آن اقدام نماید.

05. برنامه نویسی و توسعه

در این مرحله، شرکت طراحی سایت تمامی المان های تعریف شده در ساختار وبسایت را پیاده سازی کرده و آنها را با محتواهای تهیه شده در مرحله قبل، تکمیل می کند. سپس، عملکرد هر یک از بخش ها را تست کرده و از صحت کارآیی تمام بخش ها مطمئن می شود. لازم به ذکر است که تمامی نیازمندی های وبسایت برای برخورداری از شرایط مناسب پیاده سازی راهکارهای تجاری باید در این مرحله به طور کامل بررسی و پیاده سازی گردد.

از نظر تکنیکی، در طراحی وبسایت باید این موارد در نظر گرفته شود:
– به اندازه کافی سریع باشد؛
– برای موتورهای جستجو، قابل رصد و فهرست کردن باشد؛
– فاقد لینک های مرده و شکسته باشد؛
– فاقد محتواهای تکراری باشد؛
– دارای ناوبری بسیار آسان و قابل فهم برای کاربران باشد؛
– امن باشد و از پروتکل های امنیتی بهره مند باشد؛
– کاملا رسپانسیو و مناسب برای نسخه های موبایل باشد؛
– ساختار URL مناسب داشته باشد

همینطور، موارد دیگری از قبیل اتصال وبسایت به شبکه های اجتماعی، موتورهای جستجو، استفاده از ساختارهای داده ای (Structured Data)، پیکربندی صفحه 404، استفاده از فایل های robots.txt و sitemap.xml، بروزرسانی ریدایرکت های ضروری و … نیز در این موضوع باید در نظر گرفته شوند تا وبسایت مشتری از هر نظر برای حضور قدرتمند در حوزه پررقابت آنلاین، آمادگی داشته باشد.

06. رونمایی و راه اندازی وبسایت

در مرحله آخر، وبسایت به صورت آنلاین رونمایی می شود تا مشتری بتواند از صحت عملکرد آن در دنیای واقعی مطمئن شود. همچنین، در همین مرحله برنامه پشتیبانی فنی وبسایت تهیه و تدوین می گردد.

پروسه طراحی سایت

هزینه طراحی سایت

با توجه به مباحث بیان شده در بالا، صحبت از هزینه طراحی سایت، یک صحبت کلی خواهد بود که به پارامترهای متعددی وابسته است. در واقع، طراحی سایت یک سرویس کاملا سفارشی محسوب می شود. بنا به درخواست های مشتری و نیارمندی های وی، هزینه طراحی سایت ممکن است از چندصد هزار تومان تا چند صد میلیون تومان متفاوت باشد.
شما می توانید بر اساس نیاز کسب و کار خود، درخواست یک وبسایت کاملا سفارشی را داشته باشید که در پکیج های عادی نمی گنجد. در این صورت، کافیست با ما تماس حاصل نمائید یا اینکه از طریق فرم ثبت سفارش طراحی سایت، دقیقا به ما بگوئید که چه می خواهید تا ما نیاز شما را بررسی نموده و بر اساس آن، به شما پروپوزال فنی ارائه دهیم. برای اینکه مشتریان کسب و کارهای مختلف، نسبت به این موضوع نگرانی نداشته باشند، باید بگوئیم که بررسی فرم های ثبت سفارش و ارسال پروپوزال های فنی از سوی ما، کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای برای شما در بر نخواهد داشت.
لازم است بدانید که تمام وبسایت های طراحی شده معمولا دارای یک دوره پشتیبانی فنی هستند که برای وبسایت هایی که ما برای مشتریان خود طراحی می کنیم، این مدت برابر با یکسال از تاریخ تحویل وبسایت به مشتری خواهد بود.
منظور از پشتیبانی فنی چیست؟ یعنی در صورتیکه در وبسایت تحویلی، خللی از نظر عملکرد المان ها پیش آمد که ناشی از عدم کارکرد درست آن المان باشد، ما مکلف به رفع ایراد و تحویل مجدد آن بخش و سایر بخش های متاثر از آن هستیم. به وضوح، افزودن المان های جدید در این زمره قرار نمی گیرد و این مقوله در بحث توسعه وبسایت می گنجد که همواره با پرداخت هزینه و زمانبندی اجرایی همراه است.

پرسش و پاسخ های متداول

 • آیا باید از یک طراحی سایت اختصاصی استفاده کنم یا خیر؟

  در پاسخ به این پرسش باید بگوییم استفاده از یک طراحی سایت اختصاصی به دلیل صرف وقت در تحلیل نیازها و برنامه نویسی، همواره زمان و هزینه بیشتری از شما خواهد گرفت. بالعکس، سیستم های مدیریت محتوای عمومی (CMS) از قبیل وردپرس، جوملا، دروپال و … به دلیل استفاده از کامپوننت های از قبل طراحی شده، همواره زمان و هزینه شما را ذخیره می کنند. دلیل آن واضح است: در طراحی اختصاصی، طراح گوش به فرمان شماست و خود را بر اساس سلایق و نیازهای شما منعطف می کند. در حالیکه در قالب های آماده، این شما هستید که گوش به فرمان CMS مورد نظر بوده و باید خود را بر اساس امکانات قالب انتخابی خود، منعطف کنید. لذا، اگر کارکرد کسب و کار شما منوط به استفاده از المان های اختصاصی است، انتخاب شما یک وبسایت با طراحی اختصاصی خواهد بود و در غیر اینصورت، توصیه ما این است که یک قالب حرفه ای مناسب با کسب و کار خود را انتخاب کنید (یا انتخاب آن را بر عهده یک شرکت طراحی سایت مناسب و مطمئن بسپارید) و باقی پول خود را برای استفاده از راهکارهای تجاری آنلاین ذخیره کنید.
  در نهایت اگر وبسایت شما نیاز به المان های پردازشی دارد مانند سامانه رزرواسیون آنلاین، سامانه جستجوی پیشرفته، خدمات خاص فروشگاهی، سیستم های حسابداری و مالی، پنل های پیشرفته کاربری و .. معمولا سیستم های مدیریت محتوا در پیاده سازی این موارد، چندان کارآمد نیستند و بهتر است از طراحی های اختصاصی استفاده نمائید.

 • کدام زبان برنامه نویسی یا CMS بهتر است؟

  در واقع، شرکتی که برای شما کار طراحی سایت انجام می دهد، پاسخ دقیق این سوال را می داند. اگر مطمئن هستید که شرکت طراحی سایت یا فرد انتخاب شده توسط شما، توانایی پیاده سازی وبسایت مورد نظر شما را دارد، در اینصورت، همان شرکت یا فرد می تواند به شما بگوید که از چه پلتفرمی برای راه اندازی وبسایت تان استفاده خواهد کرد.
  اکثر زبان های برنامه نویسی و سیستم های مدیریت محتوا قادر به پیاده سازی بسیاری از نیازهای کسب و کارهای آنلاین هستند و اگر باز وسواس دارید و می خواهید بر اساس انتخاب اکثریت، اقدام نمائید، بهتر است سهم بازار زبان های برنامه نویسی مطرح در دنیا و همینطور محبوب ترین سیستم های مدیریت محتوای دنیا را از نگاه آمار در زیر بررسی می کنیم:

  بهترین زبان های برنامه نویسی در طراحی سایت

  سهم بازار محبوبترین زبان های برنامه نویسی دنیا

  این نمودار، نشان دهنده زبان های برنامه نویسی محبوب در دنیاست که زبان برنامه نویسی PHP با کسب 39% از سهم بازار، رتبه نخست را در اختیار دارد.

  بهترین CMS های طراحی سایت

  سهم بازار محبوبترین CMS های طراحی سایت

  در این نمودار نیز سهم بازار محبوب ترین CMS های دنیا مشخص گردیده است که سیستم مدیریت محتوای وردپرس، با کسب 72 درصد از سهم بازار در جایگاه نخست قرار دارد.
  لذا، اگر با توجه به نیاز کسب و کارتان، می خواهید از یک سیستم مدیریت محتوا همچون وردپرس استفاده کنید، باید بدانید که به محبوب ترین CMS دنیا روی آورده اید و بسیاری از صاحبان کسب و کار در دنیا نیز با شما هم عقیده هستند. (آمار ارائه شده از وبسایت Datanyze گردآوری شده اند.)

 • هزینه نگهداری و پشتیبانی وبسایت چقدر است؟

  با توجه به نیازهای کسب و کارتان، اگر قسمت عمده درآمد شما از طریق وبسایت تان فراهم می گردد، لذا باید مبحث نگهداری و پشتیبانی آن را جدی بگیرید. اگر خودتان مستقیما به امور وبسایت رسیدگی می کنید، باید حواستان به تاریخ تمدید دامنه و فضای میزبانی، بروزرسانی افزونه ها و هسته های CMS، آپدیت های تکنولوژی های مرتبط با پلتفرم برنامه نویسی سایت تان، راهکارهای تجاری جدید و یکپارچه سازی آنها با وبسایت تان، بروزرسانی محتوای سایت و تعامل با مشتریان و کاربرانی که از طریق سایت با شما در ارتباط هستند، و بسیاری عوامل دیگر باشد. اگر فردی را مسئول رسیدگی به امور سایت خود قرار داده اید، همه این موارد را باید طبق یک برنامه مشخص از او بخواهید. اما اگر به شرکت طراحی سایت یا فردی که طراحی سایت خود را به وی سپرده اید، مراجعه می کنید باید بدانید معمولا بین 20 الی 50 درصد مبلغ کل قرارداد (با توجه به المان ها و مواردی که قابلیت نکهداری را دارا هستن)، به عنوان مبلغ پشتیبانی در دوره بعد از سوی آنها اخذ می شود.

 • هزینه های جانبی برای طراحی وبسایت شامل چه مواردی است؟

  برای داشتن یک وبسایت، علاوه بر هزینه طراحی وبسایت، شما باید یک دامنه (یا ملی و یا بین المللی) خریداری نمائید که هزینه دامنه ملی معمولا بین 40/000 ریال الی 160/000 ریال متغیر است و دامنه بین المللی هم با توجه به پسوندهای دامنه، دارای قیمت های متفاوتی است که معمولا بین 1/500/000 ریال الی 10/000/000 ریال متغیر است. هر دو هزینه اعلام شده برای یکسال شمسی است. همینطور، به منظور استفاده از وبسایت  و دسترسی همگان به وبسایت شما، باید از یک فضای میزبانی (هاست) نیز بهره مند شوید که با توحه به میزان حجم فضای مورد نظر و ویژگی های دیگری همچون پهنای باند اختصاص یافته، امکان استفاده از Addon Domians یا تعداد صندوق های پستی، کنترل پنل فضای میزبانی و … می تواند از یک سرکت تا شرکت دیگر متغیر باشد ولی معمولا برای یکسال استفاده از یک فضای میزبانی با 1 گیگا بایت فضای اختصاص یافته، هزینه از 1/000/000 ریال الی 3/000/000 ریال با توجه به اینکه سرور مورد استفاده در داخل کشور باشد و یا خارج از آن، متغیر خواهد بود. همچنین، برخی از شرکت های طراحی سایت، هزینه گواهینامه SSL را جزو طراحی وبسایت به شمار نمی آورند که استفاده از این کواهینامه طی یکسال، هزینه ای برابر با 1/000/000 ریال الی 2/000/000 ریال را در انواع استاندارد در بر خواهد داشت.

بازگشت به بالا
با ما گفتگو کنید