سئو کلاه سیاه چیست؟

سئو کلاه سیاه عملی در مقابل دستورالعمل ‌های موتور جستجو است که برای دستیابی سایت به رتبه بالاتری در نتایج جستجو استفاده می ‌شود. این تاکتیک ‌های غیر اخلاقی برای جستجوگر جوابی را پیدا نمی کند و غالباً با مجازات از سمت موتورهای جستجو خاتمه می ‌یابد. تکنیک ‌های کلاه سیاه شامل استفاده بی‌ رویه از کلمات کلیدی، مخفی کاری و استفاده از شبکه لینک ‌های خصوصی است.
ظاهر شدن در نتایج جستجو برای رشد کسب و کار‌ها بسیار مهم است، اما روش ‌های درست و غلط برای بهینه سازی موتورهای جستجو وجود دارد. هنر نادرست کلاه سیاه سئو (Black Hat SEO) روشی اشتباه است. سئو کلاه سیاه به جای یافتن جواب برای کاربر، به دنبال بازی دادن الگوریتم ‌های موتور جستجو است.
به جای کسب امتیاز برای رتبه بالا در صفحات نتایج موتورهای جستجو، سئو کلاه سیاه از تاکتیک ‌های مشکوک برای رسیدن به آن رتبه استفاده می‌ کند. استفاده مداوم از روش‌ های سئو کلاه سیاه احتمالاً به جای بهبود دادن به رتبه های وبسایت شما، به حضور شما در موتورهای جستجو آسیب می‌ رساند .
اگر تازه وارد فضای جستجو شده‌اید، هدف موتورهای جستجویی مانند گوگل ارائه بهترین نتایج برای یک جستجو است. آنها می‌ خواهند مردم تجربه جستجوی خوبی داشته باشند و اطمینان حاصل کنند که نتایج ارائه شده شامل محتوای اسپم نیست.
آنها این کار را بطور خودکار از طریق الگوریتم ‌ها یا به صورت اقدامات دستی انجام می ‌دهند که هدف آنها از این کار شناسایی و مجازات افرادی است که از سئو کلاه سیاه استفاده می ‌کنند.
الگوریتم ‌های موتور جستجو با گذشت زمان پیچیده تر شده اند، به همین دلیل باید از سئو کلاه سیاه به هر صورتی اجتناب کنید. سئو کلاه سفید روشی بسیار بهتر برای بهینه سازی موتورهای جستجو است. روشی اخلاقی ‌تر است که مطابق با شرایط و دستورالعمل‌ های تعیین شده توسط موتورهای جستجو است. سئو کلاه سفید به منظور ایجاد محتوای با کیفیت و تجربه کلی بهتر کاربر برای افرادیست که از سایت شما بازدید می ‌کنند.

سئو کلاه سیاه در مقابل سئو کلاه سفید

سئو کلاه سیاه مخالف دستورالعمل‌ های تعیین شده توسط موتورهای جستجو است که آنها را برای دستیابی به رتبه ‌های بالاتر دستکاری می ‌کند. این کار می ‌تواند باعث پاک شدن کامل از نتایج جستجو یا افت به موقعیت پایین ‌تر شود. سئو کلاه سفید یک روش اخلاقی ‌تر برای انجام سئو با ایجاد محتوای با کیفیت و تجربه کاربری خوب است.
در این مقاله توضیح داده شده است که تکنیک ‌های سئو کلاه سیاه چیست تا در هنگام تدوین استراتژی جستجوی طبیعی تان از آنها اجتناب کنید.

تکنیک‌های سئو کلاه سیاه

1. زیاده‌ روی در استفاده از کلمات کلیدی (KeyWord Stuffing)
زیاده ‌روی در استفاده از کلمات کلیدی به عملی اطلاق می‌ شود که به منظور تلاش برای دستکاری در صفحات نتایج جستجو، مطالب شما با کلمات کلیدی بی ربط پر می ‌شود. اضافه کردن چندین نوع از کلمات کلیدی در جایی که هیچ ضرورتی ندارد، تجربه بدی را برای کاربران ایجاد می‌کند.
گوگل استفاده بی ‌رویه در کلمات کلیدی را به شکل زیر توضیح می ‌دهد:
• لیستی از شماره تلفن‌های بدون ارزش و بی معنی
• بلاک ‌های متنی پر شده با کلمات کلیدی متنوع برای شهرها و استان ‌هایی که یک صفحه وب در تلاش است تا برای آنها رتبه به‌دست‌ آورد
• تکرار زیاد از حد همان کلمات یا عبارات کلیدی به صورتی که غیر طبیعی به نظر برسد
در اینجا مثالی از زیاده‌ روی در استفاده از کلمات کلیدی برای وبسایت فروش نرم افزار بازاریابی برون مرزی، آورده‌شده است: ما در حال فروش نرم افزارهای بازاریابی برون مرزی هستیم. نرم افزار بازاریابی خارج از کشور چیزی است که ما می ‌فروشیم. اگر در فکر خرید نرم افزار بازاریابی خارج از کشور هستید با یکی از مشاوران نرم افزار بازاریابی خارج از کشور ما تماس بگیرید.”
من فکر می‌ کنم شما موافقت هستید که این مطلب مانند یک شکست در نتیجه به نظر می ‌رسد. بسیار ساده است و گوگل می ‌تواند تشخیص دهد که محتوا غیر طبیعی به نظر می ‌رسد.
شاید شما این شوخی را شنیده باشید “نویسنده سئو در یک بار، کبابی، میخانه، مکان عمومی، ایرلندی، متصدی بار، نوشیدنی، آبجو، شراب، الکل … قدم می گذارد”. این شوخی در مورد زیاده‌ روی در استفاده از کلمات کلیدی است و نمونه کامل دیگری از این عمل است. کلمات همه شبیه به یکدیگر هستند، اما آنها ارزشی ندارند زیرا حتی یک جمله کامل را هم نمی سازند.
شما می ‌توانید درباره کلمات کلیدی تحقیق کنید تا بفهمید افراد به دنبال چه ‌چیزی هستند اما بیش از حد استفاده کردن از این کلمات کلیدی در محتوای تان، ایده خوبی نیست. به جای پر‌کردن مطالب خود با کلمات کلیدی بی ‌ربط، روی تولید مطالب مفیدتری تمرکز کنید که بیشتر به موضوعات مربوط به کلمات کلیدی می‌ پردازند.

2. پنهان ‌کردن مطالب (Cloacking)
پنهان کاری شامل نشان دادن یک مطلب به کاربران و مطلبی متفاوت به موتورهای جستجو است وبسایت‌ هایی که اقدام به چنین کاری می ‌کنند، هدفشان کسب رتبه در نتایج جستجو به ازای کلمات کلیدی نا مرتبط با حوزه کاریشان است. وبسایت ‌های اسپم اکثراً مخفی ‌کاری می‌ کننند تا ربات موتور جستجو در مورد محتوای غیر مجازی که آنها در اختیار کاربران قرار می‌ دهند، آگاه نشود.
کوتاه کردن محتوای سایت برای گروه ‌های خاصی از کاربران امری قابل قبول است. به عنوان مثال شما می ‌توانید که وبسایت خود را در دستگاه ‌های موبایل به صورت خلاصه تری نمایش دهید. همچنین ممکن است زبان صفحه را براساس کشوری که از آنجا بازدید می ‌کنید، تغییر دهید. یک ناشر مانند Forbes یا Inc ممکن است آگهی ‌هایی را که در یک صفحه ظاهر می ‌شود، برای تضمین اعتبار محتوای خود تغییر دهد. تمامی این مثال ‌ها تا جایی که هدف، نمایش محتوای متفاوتی برای ربات ‌های موتورهای جستجو نباشد، قابل قبول است. اگرچه هیچ قانونی محکم و صریحی برای تعیین چیزی که قابل قبول است و چیزی که نیست، وجود ندارد. بهترین توصیه این است که از خود بپرسید آیا کاری که قصد انجام آن را دارید به سود کاربر هست یا خیر؟ اگر پاسختان مثبت است، پس قابل قبول است. شما باید به گونه ‌ای با موتورهای جستجو در هر مسیر رفتار کنید که همان رفتار را با کاربران واقعی دارید.
در صورت کنجکاوی برای مشاهده وبسایت از دید گوگل، می ‌توانید از ابزار کنسول گوگل (Fetch as Google Tool) استفاده کنید و آن را با آنچه کاربران می ‌بینند مقایسه کنید.

3. ریدایرکت‌ های دزدکی (Sneaky Redirects)
ریدایرکت موجب انتقال کاربر از آدرسی که بر روی آن کلیک کرده است، به یک آدرس دیگر می‌ شود. در سئو کلاه سیاه از ریدایرکت‌ ها خارج از چنین رویکردی استفاده می ‌شود. همانند مورد قبلی ممکن است که ریدایرکت ‌ها به گونه ای طرح ریزی شده باشند که موتورهای جستجو را به یک آدرس و کاربران را به آدرسی دیگر منتقل کنند.
در برخی موارد نیز مشاهده می‌ شود که یک صفحه دارای اعتبار (Authority) بالا تنها برای موتورهای جستجو به یک صفحه نا مرتبط ریدایرکت می‌ شود تا رتبه آن در نتایج جستجو افزایش یابد. ریدایرکت 301 موجب انتقال تقریبا کامل اعتبار به دیگر صفحه می ‌شود. به عبارتی فردی که از این روش کلاه سیاه برای ریدایرکت صفحات استفاده می‌ کند، سعی در دستکاری نتایج جستجو دارد.
ریدایرکت ‌ها تنها باید در صورتی استفاده شوند که برای آن منظور طراحی شده باشند. از جمله سناریوهای معمول، می ‌توان به تغییر آدرس یک دامنه یا ترکیب محتوای دو صفحه در یکی اشاره کرد. همچنین ریدایرکت‌ های مبتنی بر جاوا اسکریپت نیز در شرایطی خاص قابل قبول هستند. به عنوان مثال در وبسایت لینکدین پس از ورود به سایت، به پروفایل کامل کاربر مورد نظرتان ریدایرکت خواهید شد نه صفحه‌ ای عمومی مرتبط برای متصل شدن به حساب کاربری تان به سایت. از طرف دیگر باید از تغییر مسیرهای غیرمجاز جلوگیری ‌کرد. چرا که آنها دستورالعمل‌ های موتورهای جستجو مانند Google و Yandex را نقض می ‌کنند.

4. محتوای بی‌کیفیت (Poor Quality Content)
ایجاد محتوای بی ‌کیفیتی که هیچ سودی برای کاربران ندارد، از اقدامات رایج در سئو کلاه سیاه است. از جمله این محتواها میتوان به محتوای کپی شده توسط ربات ‌ها از دیگر سایت ‌ها اشاره کرد. در گذشته گوگل قادر به تشخیص محتوای کپی شده از سایت‌ های دیگر نبود، اما با بروزرسانی گوگل پاندا در سال 2011 این مشکل حل شد. بسیاری از سایت ‌های دارای محتوای کپی شده در رتبه بندی‌ های جستجو با موفقیت قرار گرفتند. از آن زمان، گوگل در شناخت محتوای تکراری و با کیفیت پایین بسیار پیشرفت کرده ‌است.
اضافه کردن کلمات کلیدی غیر قابل مشاهده به محتوای شما نیز یک عمل ممنوع است. برخی وبسایت‌ هایی که با سئو کلاه سیاه درگیر هستند این کار را با تغیییر متن به همان رنگ پس زمینه صفحه انجام می‌ دهند. این بدان معنی است که صفحه ممکن است در نتایج جستجو برای آن دسته از کلید واژه ‌های نامرئی ظاهر شود، حتی اگر هیچ محتوای قابل مشاهده ‌ای در مورد آنها در صفحه وجود نداشته باشد. وقتی یک کاربر روی نتیجه جستجو کلیک می‌ کند، فکر می‌ کند در مورد موضوع مد نظر اوست، ولی چون محتوای مورد نظرشان مخفی شده است، آن را مشاهده نخواهند کرد. اگر هدف شما ارائه راهکار به کاربران است، نیازی نیست در وبسایت تان مطلبی را مخفی کنید.
“طعمه و کلید” (bait and switch)، یکی دیگر از ابزارهای سیاه کلاهبرداری در موتورهای جستجو است که یعنی ایجاد محتوا پیرامون موضوعی که می ‌خواهید برای آن رتبه بندی شوید. پس از اینکه صفحه در نتایج برای این موضوع رتبه بندی شد، محتوا را تغییر می دهند. این رویکرد تجربه منفی را برای جستجو‌گران ایجاد می‌ کند زیرا محتویاتی که برای دیدن آنها کلیک می‌ کنند، دیگر وجود ندارد. این روش ‌ها کاربران و موتورهای جستجو را فریب می‌ دهد و روش خوبی برای انجام سئو نیست.
نوشتن محتوای با کیفیت و اصیل یکی از مهمترین بخش ‌های سئو کلاه سفید است. این امر نه تنها برای جلوگیری از مجازات شدن توسط موتورهای جستجو بلکه برای دسته ‌بندی وبسایت شما نیز ضروری است. تولید محتوای با کیفیت موجب اعتماد کاربران به سایت شده و آنها را از حالت کاربر به مشتری تبدیل می ‌کند.

5. لینک‌ های پولی (Paid Links)
موتورهای جستجو مانند گوگل کاربران را از خرید و فروش بک ‌لینک منع کرده اند. گوگل در وبسایت خود صراحتا اعلام نموده که هر گونه لینکی که با هدف شبیه سازی پیج رنک و رتبه سایت ‌ها در نتایج جستجو ایجاد شده باشد، مغایر با قوانین و دستورالعمل ‌های وبمسترگوگل به حساب می‌ آید. این می ‌تواند شامل ارسال محصولات رایگان وبسایت در ازای لینک باشد. اگر مطمئن نیستید که چه مبادله‌ای قابل قبول است، آقای Matt Cutts، رئیس سابق تیم وب اسپم گوگل توصیه می ‌کند به دستورالعمل‌های FTC نگاهی بیاندازید.
برای بک ‌لینک به محتوای خود باید از پرداخت هزینه به هر سایت دیگری خودداری کنید. گوگل از کاربران درخواست کرده است که فورا هرگونه فعالیت در ضمین خرید و فروش لینک را گزارش دهند. چرا که گوگل اعلام کرده که هر دو سایت خریدار و فروشنده را با جریمه مواجه خواهد ساخت.
اگر از این امر آگاه نبوده ‌اید و یک بک ‌لینک خریداری کرده‌اید فورا آن را حذف کنید و اگر نمی توانید از وبمسترها برای حذف لینک ‌ها استفاده کنید. همچنین، می‌توانید از ابزار disavow link در کنسول گوگل استفاده کنید. این ابزار به گوگل می ‌گوید هنگام محاسبه رتبه صفحه شما، از محاسبه لینک ‌های پولی خودداری کند.

6. سوء استفاده از داده ‌های ساختار یافته (Abusing Structured Data/Rich Snippets)
داده‌ های ساختار یافته (Structured Data) تحت نام مارک آپ ‌های اسکیما (schema) و حتی ریچ اسنیپت (rich snippets) نیز شناخته می‌ شوند. این داده ‌ها این امکان را به شما می‌ دهد تا نحوه نمایش محتوای خود را در صفحات نتایج موتور جستجو تغییر دهید. این باعث می ‌شود محتوای شما از رقبا متمایز شود و همچنین در صفحات نتایج، اطلاعات بیشتری به شما می‌ دهد. شما می ‌توانید بسته به محتوای صفحه خود اعم از پادکست، دستور پخت، کتاب یا محصول، داده ‌های ساختار یافته مرتبط را به آن اضافه نمایید. اسکیمای نظرات، احتمالا یکی از پرطرفدارترین نوع داده‌ های ساختار یافته است.
سئو کلاه سیاه در این راستا به گونه ای عمل می ‌کند تا با ارائه اطلاعات نادرست به فریب موتورهای جستجو و کاربران بپردازد. به عنوان مثال، یک وبمستر در راستای سئو کلاه سیاه می ‌تواند امتیاز پنج از پنج را به محتوای خود داده تا از طریق داده ‌های ساختار یافته در نتایج جستجو بهتر دیده شود. گوگل در این راستا کاربران را تشویق به گزارش این گونه سایت‌ ها کرده و به همین جهت چنین کاری ریسک بزرگی محسوب می‌ شود.


این نباید مانع شود تا اطلاعات صحیح و واقعی را در صفحات وب خود ثبت کنید. در حقیقت پیشنهاد می‌ کنیم در اضافه کردن داده‌ های ساختار یافته کاملا صادقانه رفتار کنید.
اگر اطلاعات صادقانه ای که برای کاربران مفید است فراهم کرده‌اید، هیچ جای نگرانی برایتان وجود ندارد. گوگل قوانین مربوط به اضافه کردن داده‌های ساختار یافته به وب‌سایت شما را مستند ساخته و همچنین یک ابزار مفید برای آزمایش داده ‌های ساختار یافته شما دارد.

7. کامنت گذاری اسپم (Blog Comment Spam)
همانطور که از نام این تکنیک نیز پیداست، این تکنیک سئو کلاه سیاه شامل اضافه کردن لینک وبسایت خود در قسمت کامنت وبسایت ‌های مختلف است. این عمل امروزه کمتر انجام می ‌شود، چرا که موتورهای جستجو مانند گوگل در بروزرسانی‌ های جدید الگوریتم‌ های خود لینک‌ های بخش کامنت را عملا در رتبه بندی سایت ‌ها در نظر نمی گیرند.
همچنین اغلب وبلاگ ‌های معتبر لینک ‌های بخش کامنت خود را با تگ نوفالو منتشر می ‌کنند. این مسئله بدین معنی است که موتورهای جستجو مانند گوگل این لینک ‌ها را دنبال نکرده و اعتبار صفحه را به آنها منتقل نمی کنند.
علی رغم صحبت ‌های اخیر، اما همچنان افراد بسیاری زیادی هنوز اقدام به چنین کاری می ‌کنند. هنوز هم افرادی هستند که در وبسایت فریلنسینگ Fiverr خدمات خود را ارائه می ‌دهند. کامنت گذاری اسپم به همراه قرار دادن بک ‌لینک از سایت تان یک روش کلاه سیاه برای سئو سایت شما محسوب شده و پیشنهاد می ‌کنیم که از انجام آن خودداری کنید.
در صورتی که وبسایت شما دارای بخش نظردهی راجب مطالب است، بهتر است که تصمیماتی را اتخاذ کنید تا وبلاگ سایت شما توسط ربات ‌ها یا افراد غیرمجاز به انبوهی از کامنت ‌های اسپم تبدیل نشود. گوگل صفحاتی را که دارای انبوه زیادی از کامنت ‌های اسپم هستند، با جریمه رو به رو ساخته و از نتایج جستجو پاک می ‌کند. استفاده از ابزارهایی مانند ریکپچا (reCAPTCHA) گوگل یکی از روش‌ های مناسب برای جلوگیری از ربات ‌های کامنت گذار می ‌باشد.

8. مزرعه‌ های لینک (Link Farms)
مزرعه لینک، وبسایت یا مجموعه وبسایت‌ هایی ست که تنها با هدف بک ‌لینک سازی ایجاد شده اند. هر یک از وبسایت ‌ها، دارای بک ‌لینک ‌هایی به سایر سایت ‌ها با هدف افزایش رتبه آنها در نتایج جستجو است. موتورهای جستجو از لینک ‌ها به عنوان یکی از فاکتورهای رتبه بندی استفاده می ‌کنند. هدف سئو کلاه سیاه از لینک سازی در مزرعه ‌های لینک، افزایش تعداد بک ‌لینک ‌ها از این طریق است.
مزرعه ‌های لینک دارای محتوای کم کیفیت و لینک ‌های بسیاری هستند. لینک ‌ها غالبا دارای متن لینک هایی مشابه کلمات کلیدی وبسایت مورد نظر هستند. موتورهای جستجو مانند گوگل به راحتی می ‌توانند این گونه وبسایت‌ ها را شناسایی کرده و به همین جهت بهتر است که از آنها دوری کنید در عوض بهتر است با استفاده از سئو کلاه سفید مانند ایجاد محتوای شگفت انگیز، نمودارها، داده ‌ها، مصاحبه ‌ها یا هر محتوای با کیفیت دیگری استفاده کنید که به شما امکان می ‌دهد با گذشت زمان بک ‌لینک‌ های طبیعی را بدست آورید.

9. شبکه‌ های بلاگ خصوصی (Private Blog Networks)
منظور از شبکه ‌های بلاگ خصوصی (PBN)، مجموعه ای از وبسایت ‌های نسبتا معتبر است که تنها با هدف لینک سازی ایجاد شده اند. این شبکه ‌ها نیز مانند مزرعه ‌های لینک برای افزایش تعداد بک ‌لینک ‌های یک سایت ساخته می ‌شوند. لینک ‌های خارجی هر شبکه تنها به یک وبسایت منتهی شده و به یکدیگر نیز لینک نمی دهند.


یکی از روش ‌های سئو کلاه سیاه بدین گونه است که فرد اقدام به خرید چند دامین منقضی شده مرتبط و دارای اعتبار کرده و پس از راه اندازی وبسایت در آن، مطالبی مشابه با مطالب وبسایت خود در آن منتشر می‌ کند. در ادامه نیز بک ‌لینک‌ هایی نیز در آن پست ‌ها به وبسایت خود اضافه می ‌کند. چنین شخصی امیدوار است که موتورهای جستجو متوجه کنترل آنها بر روی این سایت ‌ها نشده و در نتیجه رتبه بالاتری برای وبسایت اصلی در نظر بگیرند.
موتورهای جستجو دائما در حال شناسایی این PBN ها بوده و در صورت مواجهه با چنین اقدامی، دست به جریمه سایت شما خواهند زد. به جای این گونه شبیه سازی ‌ها بهتر است که بر روی وبسایت خود تمرکز کرده و با تولید محتوای با کیفیت، اعتبار آن را افزایش دهید. انتشار محتوا زیر یک سقف اعتبار بیشتری برای شما به همراه خواهد آورد و در نتیجه وبسایت‌های بیشتری به شما لینک خواهند داد.

مثال ‌هایی از سئو کلاه سیاه

طعمه و کلید در Groupon
وبسایت Groupon به انجام طعمه و کلید (طعمه گذاری و تغییر محتوا) توسط جامع تورهای سانفرانسیسکو (San Francisco Comprehensive Tours) متهم شد. این شرکت تور با گروه Grouponیکی از تبلیغات خودش را انجام داد اما وبسایت، تبلیغات مربوط به کوپن ‌ها را تا مدت ‌ها پس از پایان کار تبلیغاتی خود در گوگل ادامه داد. وقتی جستجوگرها روی صفحه Groupon کلیک کردند، هیچ تخفیفی برای محتوا یافت نمی ‌شد. این طعمه و کلید در یک تبلیغ PPC اتفاق افتاده اما گاها در نتایج طبیعی نیز اتفاق می ‌افتد.

لینک ‌های کلاه سیاه JCPenney
JCPenney در صدر نتایج جستجو برای تعداد زیادی کلیدواژه از جمله “شلوار جین” تا “دکوراسیون منزل” قرار گرفت. عملکرد استثنایی این خرده فروشی در نتایج جستجو کاملا به موقع و در نزدیکی فصل تعطیلات بود . این عملکرد برجسته در نتایج جستجو به لطف تکنیک‌ های ساخت لینک سئو کلاه سیاه است که توسط گوگل مورد شناسایی قرار گرفت.
بیش از 2/000 بک ‌لینک توسط داگ پیرس (Doug Pierce) کشف شد. این لینک ‌ها حاوی متن لینک (Anchor Text) با کلمات کلیدی بسیار خوب بود که J.C Penney می‌خواست در موتورهای جستجو به ازای آنها رتبه کسب کند. بسیاری از لینک ‌ها در وبسایت ‌هایی که هیچ ارتباطی با J.C. Penney ندارند، پیدا شدند. J.C Penney پنی هیچ مسئولیتی در رابطه با لینک ‌های پیدا شده در مصاحبه ‌ای که با نیویورک تایمز داشت، بر عهده نگرفت.
گوگل تأیید کرد که اقدامات J.C Penney بر خلاف دستورالعمل‌ های مدیریت وبسایت است و فاش کرد که آنها همچنین در سه مورد دیگر هم قبلاٌ دستورالعمل ‌های مدیر وب را نقض کرده‌اند. J.C Penney جریمه گوگل را دریافت کرد که نشان می ‌داد آنها در اصطلاحی مانند “مبلمان اتاق نشیمن” نزدیک به هفتاد موقعیت را اشغال کرده‌اند.

اسپم تولید شده توسط کاربر برای سایت Sprint
در سال 2013، کاربری به نام Redleg x3 در انجمن وبمستر وب گوگل متنی منتشر کرد و توضیح داد که Sprint از گوگل در مورد اسپم ‌های ایجاد شده توسط کاربر در وبسایت خود اخطار دریافت کرده است. آقای Matt Cutts، در مورد این موضوع توضیح داد كه بیشتر اسپم ها از وبسایت حذف شده است. وی توضیح داد كه “شركت ها باید سعی كنند اسپم را کمی سریعتر شناسایی کنند یا ببیند و سعی کنند راهکاری ارائه دهند تا ارسال نامه‌ ها برای کاربران را سخت ‌تر نماید.”

لینک ‌های فروش Forbes
شخصی که ظاهراً از Forbes است، در انجمن مرکزی وبمستر گوگل پستی گذاشته است و به دنبال کمک در پی یک اعلامیه تخلف در لینک است. در این اطلاعیه از Forbes خواسته شده لینک ‌های غیر طبیعی را از محتوای سایت خود حذف کند.
آقای Matt Cutts در این موضوع اظهار کرده است که وی چندین بار لینک ‌های پولی را که از PageRank عبور می ‌کند، تأیید کرده است. Cutts همچنین توصیه کرد که Forbes لینک ‌های پولی را که از PageRank عبور می ‌کند، حذف کند تا جریمه نشود . TechCrunch گزارش کرده است كه فوربس در سال 2011 پس از دریافت جریمه، لینک ‌های پولی را پاک کرد.

لینک پولی در گوگل کروم
حتی گوگل هم هر از گاهی در سئو خود مرتکب اشتباهاتی می شود. یک ‌بار، آنها لینکی را در یک پست پشتیبانی شده درباره Google Chrome درج کردند. این لینک تحت تاثیر سئو کلاه سیاه قرار داشت زیرا لینک به عنوان بخشی از محتوای حمایت شده توسط این شرکت درج شده بود. تیم وب Google Spam (گوگل اسپم) یک پنالتی را به آدرس www.google.com/chrome اعمال کرد و رتبه صفحه را برای مدت شصت روز کاهش داد. علامت سیاه در برابر گوگل کروم باعث شد تا موقعیت نتایج جستجو برای عبارت “مرورگر” کاهش یابد.

چرا باید از سئو کلاه سیاه اجتناب کنید

اگرچه سئو کلاه سیاه عملی غیرقانونی نیست، اما دستورالعمل ‌های مربوط به مدیریت وب تعیین شده توسط موتورهای جستجو را نقض می ‌کند. به عبارت دیگر، این مخالف قوانین است. این بدان معناست که اگر به سئو کلاه سیاه مشغول هستید، باید به عنوان تنبیه، جریمه بپردازید. جریمه شدن توسط موتورهای جستجو باعث می ‌شود وبسایت شما در نتایج جستجو پایین بیاید یا حتی بدتر، می‌ تواند کاملاً حذف شود. این بدان معناست که وبسایت شما ترافیک کمتری را به دست می ‌آورد و در نهایت مشتری کمتری نیز خواهید داشت.
موتورهای جستجو در کشف تکنیک ‌های سئو کلاه سیاه پیشرفت کرده اند. امروزه گرفتار نشدن برای سئو کلاه سیاه غیرقابل اجتناب است. سئو کلاه سیاه نه برای جستجوگر فایده‌ای دارد و نه برای موتور جستجو. اگر چه ممکن است سودهای کوتاه مدت از سئو کلاه سیاه بدست‌‌ آید اما با مرور زمان موتورهای جستجو از روش ‌های کلاه سیاه شما پرده برداری می‌ کنند که به حضور شما در جستجو آسیب می‌زند.

خطوط نامعین سئو کلاه خاکستری

شما سئو کلاه خاکستری را در وسط آهنگ رابین تیک (Robin Thicke) پیدا نخواهید کرد، اما آن را در جایی در وسط سئو کلاه سیاه و سفید پیدا خواهید کرد. اگر تاکتیک سئویی وجود دارد که نمی توانید آن را با سئو کلاه سیاه یا سفید طبقه بندی کنید، احتمالاً این تکنیکی کلاه خاکستری است.

سئو کلاه خاکستری چیست؟
سئو کلاه خاکستری شامل تاکتیک ‌های سئو کمی مشکوک است. در حالی که آنها مخالف شیوه‌ های ممنوع موتورهای جستجو نیستند، اما در عین حال، کمی غیر اخلاقی هستند و در آینده احتملا ممنوع می ‌شوند.
روش ‌های سئو کلاه خاکستری نزدیک به خط سئو کلاه سیاه است. تاکتیک ‌های کلاه خاکستری معمولاً به عنوان شیوه ‌های ممنوع در دستورالعمل ‌های وبمستر ذکر نشده است، اما کمی مشکوک هستند. بسیاری از شیوه‌ های کلاه خاکستری با گذشت زمان، به یک روش کلاه سیاه تبدیل شده اند.

چگونه باید از سئو کلاه سیاه اجتناب کرد

بدون شک سئو کلاه سیاه یک تجارت پر ریسک است که ارزش ندارد وارد آن شوید. در اینجا بهترین روش ‌های جلوگیری از سئو کلاه سیاه را مرور می ‌کنیم:
– با جستجوگر و موتورهای جستجو به یک روش رفتار کنید. با هدایت مجدد آنها به صفحه دیگر، از “پنهان‌کاری” یا فریب مرورگران موتور جستجو خودداری کنید. شما همیشه باید تلاش خود را بر پاسخ سوال جستجوگر متمرکز کنید و یک تجربه کاربری عالی از موتور جستجو به سایت ایجاد کنید.
– فقط محتوای اصلی با کیفیت خوب بنویسید که از زیاده ‌روی در استفاده از کلمات کلیدی جلوگیری کند. هرگز مطالبی را که متعلق به دیگران است، کپی نکنید. راهنماهای محتوای گوگل ممکن است برایتان مفید باشد.
– هنگام افزودن داده ‌های ساختار یافته به وبسایت خود، از قوانین پیروی کنید. اطمینان حاصل کنید که هرگونه مارک آپ اسکیمایی که اضافه می‌ کنید، دقیق است و برای کاربران گمراه کننده نیست.
– هرگز لینکی را خرید و فروش نکنید و به یاد داشته باشید، این فقط پول نیست که مبادله کلاه سیاه محسوب می ‌شود. تهیه محصولات رایگان در ازای لینک نیز ممنوع است. اگر مطمئن نیستید که ممکن است مبادله ای غیرقانونی انجام داده باشید به دستورالعمل‌های تأیید FTC تکیه کنید و  در مورد لینک‌های پولی با وبمستران گوگل مشورت کنید.
– از راه اندازی شبکه وبلاگ خصوصی به منظور دستیابی به لینک خودداری کنید. وبسایت و محتوای خود را به گونه ای تفکیک کنید که مردم مستقیما به آن لینک مراجعه کنند.
– در آگاهی از دستورالعمل‌ های مدیریت وب به روز باشید تا از تاکتیک ‌های کلاه سیاه که توسط موتورهای جستجو ممنوع شده است، جلوگیری کنید.

جستجوی بعدی خود را با عبارت “چگونه می‌توانم از مجازات گوگل خلاص شوم؟” انجام ندهید. اگر نیاز دارید این سوال را بپرسید که آیا چیزی کلاه سیاه است یا نه، احتمالاً اینگونه است. یک استراتژی سئو کلاه سفید رویکرد بسیار بهتری برای بهینه سازی موتور جستجو است. در دراز مدت، سود سهام شما را پرداخت می‌ کند و شما می ‌توانید شب ‌ها راحت بخوابید با توجه به اینکه هرگز به دلیل مجازات، در رده بندی خود افت نخواهید کرد. بنابراین به خاطر موتورهای جستجو هم که شده، هرگز سئو کلاه سیاه را انجام ندهید. به هر حال، آنها کسانی هستند که سئو را در تجارت حفظ می ‌کنند.