اگر شما هم مثل یک کارشناس تکنولوژی باشید، احتمالا چند بار در روز از گوگل استفاده می ‌کنید که در اینصورت، بخت با شما یار است. اما اگر زیاد اهل تکنولوژی نباشید، هنوز از گوگل به ساده ترین حالت ممکن استفاده می‌ کنید.
اگر استفاده فعلی شما از گوگل محدود به تایپ کردن چند کلمه و تغییر این کلمات تا زمانی است که نتیجه مورد نظر خود را پیدا کنید، باید به شما بگوییم راه بهتری هم وجود دارد و استفاده از این راه ساده تر، زیاد هم سخت نیست.
از طرفی دیگر، حتی اگر اهل تکنولوژی هم باشید و بتوانید به بهترین شکل ممکن از گوگل استفاده کنید، باز هم به شما پیشنهاد می ‌کنیم این مقاله را با دقت مطالعه نمایید و وقتی این مطلب را مطالعه کردید، نکاتی را در اختیار شما قرار می ‌دهد تا از نتایج ناامید کننده در صفحه نتایج خود خلاص شوید.
نکات جستجوی پیشرفته گوگل در زیر، مبتنی بر تجربه های شخصی متخصصان این حوزه است و مواردی است که واقعاً مفید است. توضیحات هر نکات جستجو را عمداً مختصر بیان کرده ایم، چرا که احتمالا می ‌توانید با نگاه به مثال‌ های بیشتر از گوگل،  آنها را بهتر متوجه شوید.
در زیر، نگاهی کلی به مهمترین ترفندهای جستجو در گوگل می ‌اندازیم که امید می رود پس از خواندن این مطلب، به یک متخصص در زمینه جستجوی گوگل تبدیل شوید.

31 نکته برای جستجوی پیشرفته گوگل

1. عبارت خاص
فرض کنیم شما به دنبال محتوایی پیرامون بازاریابی درون گرا هستید. به جای تایپ بازاریابی درون ‌گرا در کادر جستجوی گوگل، بهتر است عبارت صریح آن را جستجو کنید. برای انجام این کار خیلی ساده، بازاریابی درون‌گرا را بین دو کوتیشن قرار دهید.
مثال: “inbound marketing”

2. محدودسازی واژگان
فرض کنیم می ‌خواهید برای محتوایی درباره بازاریابی درون ‌گرا جستجو کنید، اما می‌ خواهید نتایجی به شما نمایش داده شوند که در آنها اصطلاح تبلیغات وجود نداشته باشد. برای انجام این کار فقط کافی است علامت – را در کنار کلمه‌ای بگذارید که می‌ خواهید آن را جدا کنید.
مثال: inbound marketing -advertising

3. استفاده از عملگر OR
به طور پیشفرض وقتی شما جستجویی انجام می ‌دهید، گوگل کل عبارتی را که جستجوی کرده ‌اید در نظر می ‌گیرد. اگر به دنبال عبارت ‌های بیشتری در نتایج جستجو هستید، می‌توانید از کلمه “OR” استفاده کنید. (به خاطر داشته باشید باید OR را با حروف بزرگ بنویسید).
مثال: inbound marketing OR advertising

4. کلمات درون متن
اگر می‌ خواهید صفحه ‌ای را پیدا کنید که تمامی ‌عبارت ‌های جستجو شده شما در متن آن صفحه داشته باشد (اما الزاما نمی‌ خواهید این کلمات به دنبال هم بیایند)، ابتدا کلمه :allintext را تایپ کرده و به دنبال آن (بدون فاصله) کلمات یا عبارت مورد نظر خود را تایپ کنید.
مثال: allintext:vermont ski house lake

5. کلمات درون متن و عنوان، آدرس URL و غیره
اگر می ‌خواهید صفحه وبی را پیدا کنید که یک عبارت در متن آن صفحه وجود داشته باشد و عبارت دیگری در جای دیگری از صفحه مانند تیتر یا آدرس URL، می ‌توانید عبارت اول را تایپ کرده و بعد :intext را تایپ کنید و بلافاصله بعد از آن، عبارت دیگر را بنویسید.
مثال: neil diamond intext:red sox

6. کلمات درون عنوان
آیا می ‌خواهید صفحه ‌ای پیدا کنید که کلمات خاصی در عنوان این صفحه وجود داشته باشد؟ (اما الزاما پشت سر هم نباشند). می ‌توانید :allintitle را تایپ کرده و بلافاصله کلمات یا عبارات مورد نظر خود را بنویسید.
مثال: allintitle:seo site checkup

7. کلمات درون عنوان و متن، آدرس URL و غیره
می‌ خواهید صفحه ‌ای را پیدا کنید که یک عبارت در عنوان و عبارتی دیگر در بخشی دیگر از آن، مثل متن یا URL باشد؟ عبارت اول را تایپ کنید، بعد :intitle را تایپ کنید و بلافاصله پس از آن عبارت دیگر را تایپ کنید.
مثال: flu shot intitle:advice

8. کلمات درون URL
اگر می ‌خواهید صفحاتی پیدا کنید که عبارت ‌های جستجو شده شما در URL آنها وجود داشته باشد، تایپ کنید :allinurl و بلافاصله پس از آن عبارت ‌های مورد نظر خود را بنویسید.
مثال: allinurl:hubspot blog

9. جستجو درون یک وبسایت
اغلب افراد می ‌خواهند عبارت مورد نظر خود را در وبسایت خاصی جستجو کنند. حتی اگر این سایت از ویژگی جستجوی داخل سایت پشتیبانی نکند، باز هم می ‌توانید با استفاده از گوگل، عبارت مورد نظر خود را در این وبسایت جستجو کنید. تنها می ‌‌بایست که از عملگر site:somesite.com استفاده کنید.
مثال: “site:www.smallbusinesshub.com “inbound marketing

10. جستجوی مرتبط
اگر می ‌خواهید وبسایت ‌های جدیدی با محتوای مشابه به وبسایت مورد نظرتان پیدا کنید، می ‌توانید از عملگر related:somesite.com استفاده کنید.
مثال: related:visual.ly

11. صفحه ‌ای که به صفحه ‌ای دیگر لینک شده است
فرض کنیم می ‌خواهید تمامی ‌وبسایت ‌هایی که مقاله ای از سایت BuzzFeed را لینک کرده اند، پیدا کنید. برای انجام این کار، از عملگر :link استفاده کرده و بلافاصله به دنبال آن، نام صفحه را تایپ کنید. گوگل به شما تمامی ‌صفحاتی که وبسایت رسمی ‌BuzzFeed را لینک کرده‌اند، نشان می‌ دهد. هرچه URL شما مشخص تر باشد، نتایجی کمتر ولی دقیق‌تر خواهید ‌گرفت.
مثال: link:buzzfeed

12. کلمات مشابه و مترادف ‌ها
فرض کنیم می‌ خواهید از کلمه ‌ای در جستجوی خود استفاده کنید، اما می ‌خواهید نتایجی که کلمات مشابه یا مترادف ‌ها هم در آنها موجود است، نشان داده شوند. برای انجام این کار، از نشانگر ~ در مقابل کلمه استفاده کنید.
مثال: “inbound marketing” ~professional

13. معنای کلمه
اگر می‌ خواهید به سرعت معنی کلمه یا عبارتی را بدانید، تنها کافیست از عملگر :define استفاده کنید. می ‌توانید با کلیک بر روی آیکون بلندگو، تلفظ این کلمه را هم گوش بدهید.
مثال: define:plethora

14. کلمات جا افتاده
آیا تاکنون کلماتی را از یک عبارت خاص، متن ترانه، نقل قول فیلم یا چیز دیگری فراموش کرده‌اید؟ می‌ توانید از ستاره * استفاده کنید که می‌تواند به شما در یافتن کلمه گمشده در یک عبارت کمک کند.
مثال: much * about nothing

15. اخبار یک محل خاص
اگر به دنبال اخبار مرتبط به مکانی خاص هستید، می ‌توانید از عملگر :location استفاده کنید و ببینید اخبار مربوط به مکان و موضوع مورد نظر شما در Google News (اخبار گوگل) چیست.
مثال: star wars location:London

16. مستندات با فرمت خاص
اگر به دنبال پیدا کردن نتایجی با فرمت‌ خاص هستید، می ‌توانید از عملگر :filetype استفاده کنید. برای مثال، ممکن است بخواهید تنها فایل ‌های مربوط به پاورپوینت بازاریابی درو ن‌گرا را پیدا کنید.
مثال: inbound marketing” filetype:ppt”

17. ترجمه
آیا به دنبال ترجمه یک کلمه یا عبارت ساده از زبانی به زبان دیگر هستید؟ نیازی نیست به وب‌سایت‌ های ترجمه بروید. کافیست از دستور [translate [word] to [language استفاده کنید.
مثال: translate krankenwagen to English

18. لیست تلفن
فرض کنیم کسی با شما تماس می ‌گیرد و شما نمی ‌دانید چه کسی است. اگر فقط شماره تلفن او را در دست دارید، می ‌توانید با استفاده از دستور phonebook در گوگل، این شخص را پیدا کنید.
مثال: phonebook:617-555-1212
(نکته: به خاطر داشته باشید این شماره تنها یک مثال است. برای اینکه از این ویژگی استفاده کنید باید یک شماره درست را در دست داشته باشید.)

19. پیدا کردن منطقه با پیش‌شماره تلفن
اگر می‌ خواهید با استفاده از پیش‌ شماره تلفن، محل منطقه را پیدا کنید، تنها کافیست کد سه رقمی را وارد کنید تا گوگل به شما بگوید این شماره به کدام منطقه تعلق دارد.
مثال: 617

20. جستجوی کدپستی
اگر می ‌خواهید کدپستی آدرسی را پیدا کنید، کافیست آدرس را با جزئیات شهر و و روستا و استان تایپ کنید و ببینید که گوگل آدرس را با کد پستی کامل می‌ کند (البته همیشه اینطور نیست)
مثال: 25First St., Cambridge, MA

21. محدوده اعداد
این ویژگی خاصی است که به ندرت از آن استفاده می ‌شود اما در عین حال بسیار هم کاربردی است. فرض کنیم به دنبال نتایجی هستید که در محدوده مشخصی از اعداد قرار می‌گیرند. می‌توانید این جستجو را با استفاده از عملگر X..Y انجام دهید (در صورتی که خواندن این سخت است ، منظور آنچه بین X و Y است می ‌باشد). این مدل جستجو برای جستجوی دوره‌ های زمانی، قیمت ‌ها، یا هرجایی که می ‌خواهید یک سری شماره را وارد کنید کاربرد دارد.
مثال: president 1940..1950

22. سهام بازار
کافیست نماد شرکت‌ های بزرگ و معتبر را در بخش جستجو وارد کنید تا گوگل منابع مالی فعلی و ریز نمودار را برای سهام در اختیار شما قرار دهد.
مثال: GOOG

23. ماشین‌حساب
دفعه بعدی که نیاز به انجام محاسبات سریع داشتید، به جای استفاده از ماشین حساب، می ‌توانید محاسبات خود را در گوگل تایپ کنید.
مثال: 48512 * 1.02

24. ماشین حساب درصد سود
علاوه بر ماشین حساب معمولی، گوگل یک ماشین حساب برای محاسبه درصد سود نیز دارد. تنها کافیست tip calculator را جستجو کنید و بعد کل درآمد، درصد هر شخص و تعداد افراد دخیل در پروژه را وارد کنید.
مثال: tip calculator

25. تایمر
به تایمر نیاز دارید؟ گوگل این نیاز شما را برآورده کرده است. کافیست مقدار زمان مورد نظر را در کنار کلمه “timer” تایپ کنید تا شمارش معکوس آغاز شود.
مثال: twenty min timer

26. زمان سنج (کرنومتر)
کلمه stopwatch را جستجو کنید تا گوگل زمان سنج (کرنومتر) در اختیار شما قرار دهد تا هروقت آماده بودید دکمه شروع را بزنید.
مثال: stopwatch

27. وضعیت آب و هوا
دفعه بعدی که می‌ خواستید سریعا وضعیت آب و هوا را مشاهده کنید یا در جریان پیش‌بینی وضعیت آب ‌و‌ هوا برای منطقه مشخصی قرار بگیرید، کلمه weather را تایپ کرده و بلافاصله پس از آن مکان مورد نظر خود را بنویسید. گوگل وضعیت فعلی و پیش بینی وضع هوا را بالای اولین نتیجه نمایش می‌دهد.
مثال: weather cambridge ma

28. زمان طلوع و غروب خورشید
اگر می‌ خواهید بدانید خورشید چه زمان طلوع کرده و چه زمانی غروب خواهد کرد، فقط کافیست کلمه Sunrise یا Sunset را در کنار مکان مورد نظر خود در گوگل تایپ کرده و جستجو کنید.
مثال: sunrise acadia

29. وضعیت پرواز
اگر نام خط هوایی و شماره هواپیما را در گوگل جستجو کنید، اطلاعات پرواز، وضعیت و دیگر موارد کاربردی دیگر برای شما به نمایش درخواهد ‌آمد.
مثال: BA 181

30. جدول نتایج ورزشی
آیا می ‌خواهید آخرین نتایج و رده‌ بندی‌های ورزشی، برای تیم ‌ها و مسابقات مورد علاقه خود را مشاهده کنید؟ نام یک تیم ورزشی یا دو تیم ورزشی مورد نظر خود را تایپ کنید تا گوگل به استفاده از Google Sports، به شما جدول نتایج را قبل از اولین نتیجه نمایش دهد.
مثال: manchester united

31. مقایسه غذا
باور بکنید یا نه، می ‌توانید بدانید دو غذا چطور باهم مقایسه می ‌شوند. با جستجو در گوگل، تفاوت کالری، چربی، پروتئین، کلسترول، سدیم، پتاسیم و حتی مواد مغذی دو غذا را متوجه بشوید.
مثال: pizza vs broccoli