آیا قصد بهینه ‌سازی سایت خود را دارید اما از واژگان تخصصی که متخصصان تان از آنها استفاده می ‌کنند، سر در نمی‌آورید؟
نباید اجازه دهید که این کلمات مانع تبدیل وبسایت تان به یک ابزار بازاریابی قدرتمند شود.
لیست حاضر، متشکل از ۴۰ واژه ضروری برای سئو است که به بازاریابان جهت برقراری ارتباط با توسعه‌ دهندگان و بهینه ‌سازی وبسایت شان کمک می رساند.

۴۰ واژه سئو که باید بدانید!

0-9
ریدایرکت ۳۰۱ (301 Redirect):
به هدایت کردن بازدید کننده به صفحه‌ای دیگر اشاره می ‌کند. زمانی که آدرس یک صفحه را تغییر می ‌دهید، از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده کنید تا آدرس پیشین، بازدیدکنندگان را به آدرس جدید شما هدایت کند. با این کار، کسانی که به آن صفحه لینک داده بوده یا آن را نشان‌ گذاری کرده بوده‌اند، به صفحه جدید منتقل می ‌شوند و همچنین موتورهای جستجو نیز قادر خواهند بود که آدرس مرتبط با شما را به روزرسانی کنند.

A
متن جایگزین تصویر (Alt Text):
‌ به معنای توصیف یک تصویر در کد HTML سایت شماست. موتورهای جستجو برخلاف انسان ‌ها تنها ALT Text تصاویر را می‌ خوانند و به تصاویر نگاه نمی ‌کنند. تا جایی که ممکن است سعی کنید به تصاویرتان ALT Text را اضافه کنید.
متن لینک (Anchor Text): به معنای متن یک لینک به یک صفحه در اینترنت است. در بیشتر سایت ‌ها، این متن به رنگ آبی تیره و دارای خط زیر متن است و در صورتی که یک بار از آن لینک دیدن کرده باشید، به رنگ بنفش در می ‌آید. این متن به موتور جستجو کمک می ‌کند تا موضوع صفحه‌ هدف را تشخیص دهد چرا که موضوع هدف شما را از کلیک روی لینک مشخص می ‌کند.

B
بلاگ (Blog): بخشی از وبسایت شماست که باید به طور منظم به محتوای آن بیفزایید (مثلا در رابطه با بررسی موضوعات مرتبط با صنعت یا شرکت، شرح رویدادها، عکس، و ویدئو و غیره). هر پست در بلاگ وبسایت شما صفحه ‌ای جدید است که مورد توجه موتورهای جستجو قرار گرفته و برای شما فرصت جدیدی برای دیده شدن آنلاین فراهم می ‌آورد. دقت داشته باشید که بلاگ شما باید تحت دامنه خودتان باشد.
نشانک (Bookmark): لینک وبسایتی که قصد مراجعه به آن در آینده را دارید و روی رایانه یا مرورگر اینترنتی خود ذخیره می‌ کنید. سایت‌ های نشانک‌گذاری اجتماعی (مانند delicious.com) به کاربران اجازه به اشتراک گذاری وبسایت ‌های مورد علاقه‌شان را می ‌دهند. این که لینک وبسایت شما در سایت های نشانک‌گذاری اجتماعی دست به دست گردد، به خزنده موتورهای جستجو این علامت را می ‌دهد که محتوای وبسایت شما برای افراد جذاب است.

C
آدرس کانونی (Canonical URL): به معنای بهترین آدرسی است که یک کاربر می‌ تواند به اطلاعاتی در آن دسترسی پیدا کند. گاهی ممکن است وبسایت شما شامل صفحاتی باشد که بیش از یک آدرس دارند. با تعیین آدرس ‌های استاندارد به موتورهای جستجو امکان تشخیص بهترین آدرس برای یک محتوا را می‌ دهید.
فرم تبدیل (Conversion Form): فرمی که توسط آن اطلاعات کاربران بازدید کننده از وبسایت تان را جمع آوری می ‌کنید. این فرم ‌ها بازدیدکنندگان را به مشتریانی راغب تبدیل می ‌کنند. جمع ‌آوری اطلاعات تماس کاربران به شما این امکان را می دهد تا با آنها در تماس باشید.
استایل شیت (CSS): استایل شیت (Cascading Style Sheets) بخشی از کد شماست که نحوه نمایش گرافیکی عناصر مختلف سایت تان را مشخص می‌ کند (مثلا عناوین یا لینک‌ ها).

D
فهرست راهنما (Directory): درست مانند فهرست راهنمای افراد و شماره تلفن ‌ها، برای وبسایت‌ ها نیز فهرست راهنمایی وجود دارد. وارد کردن سایت تان در یکی از این فهرست‌ ها تنها باعث ایجاد لینک به سایت شما نمی ‌شود بلکه به افراد کمک می ‌کند تا شما را راحت ‌تر پیدا کنند. محبوب ‌ترین دایرکتوری ها و فهرست‌ها، فهرست یاهو و Dmoz هستند.
دامنه (Domain): به معنی آدرس اصلی وبسایت شما است (مثلا www.example.com). تمدید کردن حق امتیاز دامنه ‌هایتان، به بیشتر ترجیح داده شدنتان توسط موتورهای جستجو کمک می ‌کند چرا که تمدید طولانی مدت نشانه ‌ای از تعهد شماست.

F
خط شکن (Fold): خط شکن به معنای خط انتهایی صفحه شما در پنجره مرورگر یا مانیتور یک کاربر است. هرچیز که پایین خط شکن قرار گیرد، با اینکه می‌ توان با پایین بردن صفحه به آن دسترسی پیدا کرد، اما در نگاه اول دیده نمی ‌شود. موتورهای جستجو به آنچه که بالای خط شکن قرار می ‌گیرد بیشتر اولویت می ‌دهند چرا که این محتوا، اولین چیزی است که به چشم کاربران جدید می ‌آید. قرار دادن تعداد زیادی تبلیغ در بالای خط شکن می ‌تواند امری منفی تلقی شود.

H
سرتیتر ها (Headings): متنی درون وبسایت شما که در داخل تگ ‌هایی مانند H1 یا H2 قرار داده شده است. این متون معمولا بزرگ‌ تر و پررنگ ‌تر از سایر متن‌ های صفحه شما به نمایش گذارده می ‌شوند.
اچ تی ام ال (HTML): بخشی از کد وبسایت شما که توسط موتورهای جستجو خوانده می‌ شود. هرچه کد HTML وبسایت شما تمیزتر باشد، موتورهای جستجو آن را بیشتر و راحت ‌تر می‌ خوانند. تا جایی که می ‌توانید کدهای مرتبط با ساختار را به جای HTML در CSS قرار دهید.

I
لینک درونی (Inbound Link): به معنای لینکی از یک سایت به یک سایت دیگر است. لینکی از یک سایت معتبر، به خصوص وقتی امتیاز صفحه آن سایت بالا باشد، باعث بهبود سئوی شما می ‌گردد.
لینک داخلی (Internal Link): به معنی لینکی از یک صفحه وبسایت به صفحه دیگر آن است. مثلا از صفحه اصلی وبسایت شما به صفحه محصولات تان.
صفحات ایندکس شده (Indexed Pages): صفحاتی از وبسایت شما که توسط موتورهای جستجو ذخیره شده ‌اند.

J
جاوا اسکریپت (Javascript): یک زبان برنامه‌ نویسی است که به مدیران سایت این اجازه را می ‌دهد تا به محتوای خود در واکنش به بازدید کاربران، تغییرات یا جلوه ‌هایی را اضافه کنند. موتورهای جستجو معمولا در خواندن آنچه که در تگ‌ های جاوا اسکریپت نوشته شده است مشکل دارند اما به مرور زمان در حال پیشرفت در این رابطه هستند.

K
کلیدواژه (Keyword): به معنای کلمه ‌ای است که یک کاربر برای جستجو وارد می ‌کند. هر وبسایتی باید به گونه ‌ای بهینه ‌سازی شود که بازدید کنندگانی را که کلمه‌ای خاص را جستجو کرده‌اند، به خود جلب کند.

L
لینک سازی (Link Building): به معنی فعالیت و فرایند افزایش تعداد لینک ‌های خارجی ‌ای است که کاربران را به وبسایت شما هدایت می‌ کنند و منجر به بهبود رتبه شما در موتورهای جستجو می ‌شوند.
کلیدواژه‌ طولانی (Long Tail Keyword): کلید واژه‌ای غیرمعمول و نامتعارف که معمولا عبارتی است متشکل از دو کلمه یا بیشتر. کسب و کارهای کوچک باید کلیدواژه ‌های طولانی را هدف قرار دهند زیرا میزان رقابت بر سر این واژگان کمتر بوده و کیفیت جستجوها برای آنها بالاتر است. کلمات متداول مانند کلمه‌ «نرم‌افزار» دارای رقابت بالایی هستند و کسب امتیاز بالا در جستجو برای آنها بسیار دشوار است.

M
فراداده (Metadata): داده هایی که به موتورهای جستجو درباره‌ موضوع وبسایت شما اطلاع می ‌دهند.
فرا توصیف (Meta Description): متای توضیحات به معنای توصیف با واژگانی کمتر از ۱۶۰ کاراکتر است که محتوای یک صفحه و اهمیت بازدید از آن را بیان می ‌کند. این توصیف معمولا در صفحه نتایج جستجو و پایین عنوان قرار می ‌گیرد تا نمونه ‌ای از محتوای داخل سایت را به دست دهد.
فرا کلیدواژه (Meta Keyword): متای کلیدواژه، در دهه ‌های ۹۰ و اوایل قرن بیستم برای تعیین موضوع سایت توسط موتورهای جستجو مورد استفاده قرار می ‌گرفت اما امروزه دیگر در هیچ موتور جستجوی بزرگی کاربرد ندارد.
رتبه ماز (MozRank): به معنای امتیازی لگاریتمی بین 0 تا 10 است که وبسایت Moz.Com، براساس لینک ‌های خارجی هدایت ‌کننده به وبسایت بخصوصی می‌ دهد. امتیاز 10 به معنای بهترین صفحه دارای لینک خارجی در اینترنت است و امتیاز 0 به معنی نبود لینک خارجی قابل شناسایی است.

N
نوفالو (Nofollow): به معنای زمانی است که لینکی از یک سایت به سایت دیگر باعث اختصاص امتیاز سئو به سایت هدف نمی ‌گردد. زمانی که به صفحات داخلی وبسایت خودتان لینک می ‌دهید، از nofollow استفاده نکنید. تنها زمانی از این قابلیت استفاده کنید که لینکی خارجی در وبسایت تان قرار می‌ دهید و نمی ‌خواهید از این لینک به آن سایت امتیازی برسد.

P
عنوان صفحه (Page Title): نامی که به وبسایت خود می ‌دهید و در بالای پنجره مرورگر به نمایش گذاشته می ‌شود. عناوین صفحه باید شامل کلیدواژه ‌هایی مرتبط با کسب و کار شما گردند. کلمات ابتدایی عنوان بیش از کلمات انتهایی آن اهمیت دارند.
امتیاز صفحه (Page Rank): امتیازی بین ۰ تا ۱۰ که توسط گوگل به صفحه شما تعلق می‌ گیرد و نشانگر میزان کیفیت سئوی شماست. اصطلاح فنی آن امتیاز صفحه ابزاری است. توجه: میزان اهمیت امتیاز صفحه در حال تغییر است.
پاندا (Panda): به معنی به روزرسانی‌ های گوگل برای الگوریتم امتیازدهی موتورهای جستجویش است که موجب عدم امتیازدهی به افرادی می ‌گردد که با تولید انبوه محتوای متوسط، سعی بر کسب امتیاز کلیدواژه‌ های بسیاری را دارند بدون این که برای کاربران خود فایده ‌ای داشته باشند.
هزینه هر کلیک (PPC): هزینه هر کلیک (Pay per Click)، به معنای نوعی روش تبلیغاتی است که یک تبلیغ ‌دهنده تبلیغ خود را در یک مرکز تبلیغات آنلاین قرار داده و به ازای هر بار کلیک بازدیدکنندگان روی تبلیغ، مبلغی می ‌پردازد. تبلیغات گوگل (Google Ads) نمونه کلاسیک این شیوه است.

R
عامل امتیازدهی (Ranking Factor): عاملی که تعیین‌کننده میزان امتیازی است که موتور جستجو به یک صفحه می ‌دهد. این عامل می ‌تواند شامل لینک ‌های خارجی‌ یا محتوای تگ عنوان در یک صفحه گردد.
رشته ارجاعی (Reffering String): به معنای اطلاعاتی است که مرورگر یک کاربر، زمانی که وی در فضای وب از صفحه ‌ای به صفحه دیگر می‌ رود، ارسال می ‌کند. این اطلاعات شامل منبعی که کاربران از آن به یک پیج رسیده ‌اند نیز می ‌شود که به صاحبان سایت کمک می ‌کند دریابند کاربران از کدام منبع سایت شان را پیدا می ‌کنند.
خوراک آر اس اس (RSS Feed): مخفف عبارت «انتشار بسیار ساده (Really Simple Syndication)» است. این روش، روشی براساس عضویت جهت دسترسی به بروزرسانی‌ های محتوای یک منبع اینترنتی است. برای وبسایت خود یک RSS Feed نصب کنید تا کاربران تان، زمانی که محتوای جدید منتشر می ‌کنید، مطلع شوند.

S
صفحات نتایج موتور جستجو (SERP):
صفحه‌ ای که بعد از انجام یک جستجو با آن مواجه می ‌شوید. این صفحه معمولا شامل ده نتیجه می ‌شود. با این حال این تعداد ممکن است با توجه به واژه‌ مورد نظر یا موتور جستجو متفاوت باشد.
نقشه سایت (Sitemap): پوشه ‌ای به خصوص که یک مدیر سایت یا نرم‌ افزار به عنوان نقشه ‌ای از تمام صفحات یک وبسایت جهت تسهیل فهرست کردن سایت توسط موتور جستجو ایجاد می ‌کند.
رسانه اجتماعی (Social Media): رسانه ‌ای ایجاد و به اشتراک ‌گذاری شده توسط افراد حقیقی. فیسبوک، یوتیوب، لینکداین، گوگل پلاس، و توییتر جزو شبکه ‌های اجتماعی محبوب هستند. لینک بسیاری از این شبکه ‌های اجتماعی اکنون در نتایج جستجو نیز نمایش داده می‌ شود. گسترش دادن لینک ‌های وبسایت تان در شبکه ‌های اجتماعی امری مهم است.

T
ترافیک (Traffic): بازدید کنندگان سایت شما.
عنوان (Title): عنوان صفحه ‌ای در وبسایت شما، که توسط تگ <title> در کد HTML صفحه و در بخش head قرار داده شده است. عنوان در نتایج موتورهای جستجو و همچنین بالای مرورگر کاربران زمانی که در وبسایت شما هستند،‌ نشان داده می‌ شود.
رتبه ترافیک (Traffic Rank): امتیاز میزان بازدیدی که وبسایت شما در مقایسه با تمام وبسایت ‌های دیگر در اینترنت دریافت می ‌کند. می‌ وانید امتیاز ترافیک خود را در سایت الکسا ببینید.

U
آدرس سایت (URL): به معنای آدرس صفحه ‌ای در وبسایت شماست.